Izstrādāts neinvazīvs tests endometriozes diagnostikai
Pētnieki no Sanfrancisko ir atklājuši ģenētisku aktivitāti, ko var izmanto, lai diagnosticētu endometriozi un noteiktu tās smaguma pakāpi. Jaunais atklājums varēs piedāvāt miljoniem sieviešu alternatīvu ķirurģiskai izmeklēšanai - vienkāršu neinvazīvu procedūru.
Pētījuma rezultāti aprakstīti žurnālā Endocrinology. Endometrioze ir sāpīga slimība, kad audi, kas izklāj dzemdi, aug ārpus dzemdes. Aprēķini liecina, ka apmēram 10% reproduktīvā vecuma sieviešu cieš no šīs slimības. Endometrioze var rezultēties ar neauglību.
Šobrīd endometriozes ārstēšanas metode ir laparoskopija, ķirurģiska procedūra, kas diagnosticē endometriozi un nosaka tās smaguma pakāpi. Tomēr jāņem vērā, ka vairāk nekā dekādi var nebūt nekādu simptomu un aizdomu par šo saslimšanu, līdz ar to arī slimība netiek diagnosticēta. Jau ilgāku laiku tiek spriests, ka būtu nepieciešama mazāk invazīva un izmaksu efektīvāka metode endometriozes diagnostikai.
Šajā pētījumā Guidice ar kolēģiem izmatoja datorprogrammas, lai analizētu endometriozes audu paraugu gēnu aktivitāti. Kopumā tika analizēti 148 paraugi: 77 no sievietēm ar endometriozi, 37 - bez endometriozes, bet ar citām dzemdes/ iegurņa problēmām, piemēram, dzemdes fibroīdu un 34 paraugi no sievietēm bez dzemdes problēmām.
Datorprogramma ļauj noskaidrot mijiedarbību no liela gēnu daudzuma, ar precizitāti 90 - 100%. Ar programmas palīdzību var noteikt pat endometriozes stadiju. Šī tehnika var atšķirt endometriozi arī dažādos menstruālā cikla periodos. Tā kā hormonu līmenis cikla laikā mainās, gēnu ekspresijas modeļi dzemdes gļotādā ir atšķirīgi sievietēm ar endometriozi un tām, kurām nav endometriozes. Pamatojoties uz šo gēnu ekspresiju, var izstrādāt vienkāršu testu, ko izmantot ārsta kabinetā un noteikt sievietei ir endometrioze vai nav un ja ir, tad kurā stadijā. Pāris minūšu laikā tievu plastmasas katetru caur dzemdes kaklu jāievieto dzemdē un jāpaņem šūnu paraugs analīzei.
Laparaskopija jāveic vispārējā narkozē un jāizdara grieziens vēderā. Šī pētījuma rezultāti rāda, ka nākotnē varēs izvairīties no šīs ķirurģiskās manipulācijas un endometriozi varēs diagnosticēt ar vienkāršu audu paraugu, ko varēs paņemt jebkurš ginekologs vizītes laikā bez anestēzijas.
Nākamais solis ir šo rezultātus pārbaudīt lielākā populācijā.
Pirmavots: John S. Tamaresis, Juan C. Irwin, Gabriel A. Goldfien, Joseph T. Rabban, Richard O. Burney, Camran Nezhat, Louis V. DePaolo, Linda C. Giudice. Molecular Classification of Endometriosis and Disease Stage Using High-Dimensional Genomic Data. Endocrinology, 2014; 155 (12): 4986.