Profilakses ABC

Intīmā higiēna meitenēm un sievietēm - saite

Kā pašai pareizi pārbaudīt krūtis 
Vairāk šeit
 Konstatēto krūts audzēja pacientu skaits ar katru gadu kļūst lielāks, tālab ikvienai sievietei sevi jācenšas pasargāt no šīs nopietnās saslimšanas, ne vien regulāri apmeklējot ārstu, bet arī veicot savu krūšu apskati. Atklājot krūts vēzi laikus, ārstēšana ir vieglāka un rezultāti daudzos gadījumos ir apmierinoši. Turklāt laicīgas diagnostikas rezultātā reizumis var iztikt arī ar nelielu operāciju bez krūts noņemšanas.
Pašizmeklēšana
Ārsti iesaka sievietēm arī pašām regulāri veikt savu krūšu izmeklēšanu, lai savlaicīgi konstatētu pārmaiņas, ja tādas radušās. Protams, precīzāku diagnozi, kā arī to, vai atrastās pārmaiņas liecinās par kādu nopietnāku saslimšanu, pateiks tikai ārsts. Krūšu pašizmeklēšanu vēlams veikt no 20 gadu vecuma.
Apskate
Lai veiktu krūšu apskati, nav nepieciešams ilgs laiks – pietiks ar pārdesmit sekundēm.
  • Sievietēm, kurām ir menstruācijas, pašizmeklēšanu vēlams veikt nedēļu pēc mēnešreižu sākšanās.
  • Daiļajām dāmām, kas lieto hormonālās pretapaugļošanās tabletes – jaunā iepakojuma pirmās tabletes ieņemšanas dienā.
  • Sievietes menopauzes vecumā, kā arī gadījumos, ja izoperēta dzemde vai olnīcas, to var darīt jebkurā pašas noteiktā dienā, piemēram, mēneša pirmajā dienā.
  • Vispirms jānostājas spoguļa priekšā un kārtīgi jāapskata un jāsalīdzina abas krūtis.
  • Pievērsiet uzmanību, vai viena krūts pēkšņi nav palikusi lielāka par otru vai mainījusi formu (tas neatteicas uz sievietēm, kurām jau kopš dzimšanas krūšu lielums ir atšķirīgs).
  • Apskatiet vēnu zīmējumu uz krūtīm. Sievietēm parasti tas ir simetrisks, uzmanība jāvērš, vai tas nav kļuvis asimetrisks.
  • Izpētiet, vai nav parādījušies kādi neparasti ādas bojājumi – apsārtumi, sabiezējumi, mezgliņi, čūliņas u.c.
  • Aplūkojiet, vai abi krūts gali ir vienādi, vai tie nav ievilkti, uztūkuši, deformēti, ar plaisājumiem, niezoši, apsārtuši u.c.
  • Kad tas izdarīts, paceliet rokas virs galvas, tad apskatiet un salīdziniet krūtis pēc iepriekš aprakstītās shēmas. Pārbaudiet, vai nav kādi veidojumi padusēs.
Iztaustīšana
Savas krūtis ikviena sieviete var iztaustīt pati, un tā nav nekāda apkaunojoša nodarbe. Turklāt tam nav nepieciešamas arī medicīniska rakstura zināšanas.
  • Iztaustīšanu var veikt stāvus vai sēdus, atkarībā no tā, kā sievietei ērtāk.
  • Nav svarīgi, kādā virzienā veicat krūšu iztaustīšanu – pulksteņa rādītāja kustības virzienā vai pretēji, svarīgākais, lai tiktu iztaustītas visas vietas.
  • Krūtis nedrīkst pārbaudīt vieglām masējošām kustībām – no tā nebūs nekādas jēgas. Uzspiedienam jābūt tik stipram (bet ne pārāk spēcīgam), lai būtu sajūtama pretestība.
  • Pārbaudi ieteicams veikt ar trim pirkstiem – labo krūti pārbaudīt ar kreiso, kreiso – ar labo roku.
  • Pabeidzot izmeklēšanu, viegli jāpaspiež krūts gali, lai pārliecinātos, vai nav nekādi izdalījumi.
  • Gadījumā, ja ir kādas aizdomas par izmaiņām krūtīs, nevajadzētu uztraukties un vilcināties, bet nekavējoties vērsties pie ārsta (ginekologa) - mediķis iztaustīs krūtis un ja būs nepieciešams, nozīmēs kādu papildus izmeklēšanu.
Ko iespējams sataustīt
Jaunām meitenēm krūtis ir tvirtas, iztaustot – viendabīgi cietas, jo tajos dominē dziedzeraudi. Vecākām sievietēm krūtis ir mīkstas – tajās vairāk ir taukaudi.
Pie ārsta noteikti ieteicams doties, ja parādījies:
  • agrāk nebijis veidojums vai sacietējums krūtī vai padusē;
  • vienas krūts formas vai izmēra pārmaiņas;
  • krūts pietūkums;
  • krūtsgala apsārtums, pietūkums;
  • spontāni izdalījumi no krūtsgala (tos parasti var ievērot kā traipus uz veļas).
  • Atcerieties: ļaundabīgais audzējs nesāp, izņemot pēdējo stadiju. Sāpes visticamāk nozīmē labdabīgo audzēju – mastopātiju.
Krūts audzēja veicinošie faktori
  • Stress un pārslodze darbā var veicināt to, ka organismā var veidoties patoloģiski procesi.
  • Pārciestas negatīvās emocijas, psiholoģiskas krīzes.
  • Negatīvu iespaidu var atstāt hormonālās tabletes, kas paredzētas, lai izsargātos no grūtniecības. Tabletes izjauc olnīcu dabīgo darbību.
Pārbaudes
  • Regulāra krūšu apskate ļaus konstatēt pārmaiņas.
  • Ar mamogrāfijas (rentgens piena dziedzerim) izmeklējuma palīdzību var konstatēt pat tos ļaundabīgos bumbulīšus un citus veidojumus, kas ir tikai dažus milimetrus lieli un kurus nevar sataustīt ne sieviete, ne ginekologs. Sievietēm no 40 gadu vecuma mamogrāfiju ieteicams veikt reizi divos gados.
  • Gados jaunas sievietes var izmantot ultrasonogrāfijas metodi, tādējādi pasargājot sevi no lieka rentgena starojuma.
Lielisks raksts portālā kasjauns.lv , kurā dakteris Kociņš konsultē par sievietes ciklu un premenstruālo sindromu jeb PMS.

Labsajūtai pirms mēnešreizēm
Ir 200 dažādu nelāgu sajūtu, kuras mēdz piemeklēt sievietes pirms mēnešreizēm. Bet premenstruālā sindroma (PMS) izpausmes nav nolemtība – tās var un pat vajag novērst. 

Statistika liecina, ka 95 % sieviešu reproduktīvajā vecumā jūt mēnešreižu tuvošanos, tomēr izteiktu premenstruālo sindromu, kuram nepieciešama īpaša ārstēšana, sajūt ievērojami mazāk. 


Četras sievietes vienā
Sievietes organisms pakļauts ikmēneša ciklam un atbilstošām hormonālām izmaiņām. Savukārt hormoni vistiešākā veidā ietekmē ne tikai sievietes auglību, bet arī pašsajūtu un uzvedību. Uzmanīgs dzīvesbiedrs būs pamanījis, ka dzīvo it kā ar četrām atšķirīgām sievietēm – katrā cikla fāzē sieviete mēdz justies un uzvesties savādāk.
Lai dzemdē varētu sākt attīstīties grūtniecība un ieligzdoties apaugļota olšūna, tai nepieciešama maiga, svaigi izveidojusies gļotāda. Līdzīgi kā tīri uzklāti palagi princesei. Tāpēc iepriekšējā cikla gļotāda jānomaina. Organisms ar īpašu hormonālu mehānismu dažas dienas mēnesī veic dzemdes ģenerāltīrīšanu, ko sauc par mēnešreizēm. Visu dzimumhormonu līmenis ir diezgan zems un organisms it kā atpūšas. Arī sievietei šajā cikla posmā vajadzētu vairāk atpūtas, miera.  
Pēc mēnešreizēm sievietes organisms audzē jaunu dzemdes izklājumu. Olnīcas ar jaunu sparu izstrādā sievišķo hormonu estrogēnu. Sieviete uzplaukst kā daba pavasarī -  pievērš sev uzmanību, tiecas pēc romantikas, kaut kā jauna. Gan mati, gan āda, gan arī acis uzmirdz. Sieviete ir arī psiholoģiski atvērta, komunikabla, labprāt uzsāk kaut ko jaunu.  
Īsākais cikla periods – auglīgās dienas, kad notiek ovulācija un nobriedusī olšūna gaida apaugļotspējīgus spermatozoīdus. Sieviete uzplaukst, dažkārt daba viņai atņem veselo saprātu un viņa ar dievinošām acīm spēj skatīt pat vīrieti, par kuru citi labākajā gadījumā rausta plecus. Daba dara visu, lai rastos jauna dzīvība un, ja kādreiz sieviete ir gatava neprātam un mīlas dēkām, tad šajās dienās.
Olšūna dzemdē uzkavējas vien diennakti. Dzemdes gļotāda hormona progesterona ietekmē sabiezē, kļūstot gatava uzņemt un barot apaugļoto olšūnu. Hormoni sievietei raisa nosvērtāku un mātišķu noskaņojumu. Nesagaidījis jaunas dzīvības rašanās brīnumu, organisms it kā raud. Progesterona daudzums samazinās un dzemdes gļotāda gatavojas nomaiņai. Parādās tieksme uzkrāt – ūdeni, svaru, vairāk ēst. Šī dabas valoda dažkārt raisa arī nepatīkamas sajūtas, jo sevišķi, ja to neizprot. Palielinās tieksme uz tūskām un ūdens aizturi ķermenī, pasliktinās garastāvoklis, palielinās ēdelība, kāre pēc salda. Cikla posms pēc ovulācijas ir kā rudens visā tā daudzveidībā – no skaistā saulainā lapkriša līdz novembra slapjdraņķim un vētrām. Pēdējās dienās pirms mēnešreizēm mīļotā sieviete mēdz pārvērsties par kašķīgu, neapmierinātu un nesaprotamu radījumu, kura dramatizē pat sīkumus. Un patiešām – hormoni un dažādas organisma sajūtas var diezgan ievērojami uz dažām dienām mainīt sievietes raksturu un uztveri.

200 simptomi
Galvas sāpes, vēdera sāpes, nelabums, tūska, ādas nieze, jūtīgums pret smakām, asinsspiediena izmaiņas, sāpes sirds apvidū, aizcietējumi, meteorisms,  kašķīgums, raudulīgums, depresija vai agresivitāte – tās ir tikai dažas no PMS izpausmēm, ar kurām sievietes pēc palīdzības vēršas pie ārsta. Mūsdienās zināmas ap 200 PMS izpausmes kuras mēdz parādīties kādā no četrām PMS variācijām. Daudzas uztver ikmēneša slikto jušanos kā normu, jo ar mēnešreižu sākumu tās pazūd. Tomēr par to būtu jārunā ar savu ginekologu vairāku iemeslu dēļ. „Sieviete tāpēc nav sieviete, lai viņai katru mēnesi kaut kas sāpētu – vienalga – vēders, galva vai cits,” ir pārliecināts ginekologs un dzemdību speciālists dakteris Juris Kociņš. Katra sieviete ir individuāla un iemesli, kas izraisa slikto pašsajūtu ir tikpat dažādi. Tās var būt sievietes anatomiskas vai fizioloģiskas īpatnības, kuras saprotot var izvairīties no PMS. Tikpat labi tie var būt pirmie signāli par kādu nesakārtotību, kura vēl viegli novēršama. Piemēram, iekaisumu, kuru apārstējot arī sūdzības izzūd.

Kā izvairīties?
Dažādos gadījumos ārsts var izvēlēties dažādas ārstēšanas taktikas – vienai palīdz labi, iedrošinoši vārdi, citai kāds specifiskāks medikaments vai ārstēšanas veids.
Ir arī virkne universālu līdzekļu, kuri uzlabos pašsajūtu pirms mēnešreizēm. Diēta, fiziskās aktivitātes, noteikti uztura bagātinātāji, dažām arī sekss.
Sāpes labi novērš nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi – tos aptiekā var iegādāties bez receptēm. Daudzām sievietēm palīdz tā sauktās mūku zālītes Vitex agnus castus preparāti (Prefemin). Citām nakstssveces eļļa. Var dzert raspodiņu, baltās panātres vai sarkanā āboliņa tējas.
Sievišķo hormonu līdzsvaru palīdz atgūt pārtika, kura satur fitoestrogēnus – soja, linsēklas, āboliņa sēklas. Dienās pirms mēnešreizēm ir svarīgi pievērst uzmanību savai ēšanai. Ēst regulāri, ik pēc trīs stundām pārtiku ar zemu glikēmisko indeksu – griķus, auzu pārslas, rupjmaizi, dārzeņus. Izvairīties no saldumiem un saldiem dzērieniem, bet vakarā baudīt glāzi piena, jogurta vai kefīra ar pāris maizes šķēlēm – tas veicina laimes un apmierinājuma hormona seratonīna sintēzi organismā.
Tā kā PMS veicina mazkustīgs dzīves veids, tad viegla vismaz 40 minūšu ikdienas izkustēšanās normalizēs vielmaiņu un nelāgās sajūtas.

 Vairāk lasiet portālā kasjauns.lv  

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru