Ministru kabinets šodien atbalstīja Veselības ministrijas izstrādāto Mātes un bērna veselības uzlabošanas plānu 2012.-2014.gadam, kurā paredzēti pasākumi zīdaiņu mirstības samazināšanai un mātes veselības uzlabošanā, ziņo aģentūra LETA.
Veselības ministrija norāda, ka viena no būtiskajām problēmām seksuāli reproduktīvās veselības jomā ir neauglība. Latvijā līdz šim vēl nav izveidota statistikas datubāze neauglības problēmu risināšanai, bet attīstīto valstu pieredze rāda, ka neauglīgi ir vidēji 6%-10% pāru. Plāns paredz neauglības ārstēšanu iekļaut valsts apmaksātajos pakalpojumos.
Plānā paredzēti arī pasākumi grūtnieču veselības pakalpojumu pieejamības uzlabošanai, piemēram, paredzot, ka grūtniecēm būs iespējams saņemt valsts apmaksātus veselības pakalpojumus, ja viņas būs reģistrējušās arī ginekoloģijas privātpraksēs.
Valdībā apstiprinātais plāns paredz papildu izmeklēšanas metožu ieviešanu grūtniecēm, lai mazinātu iedzimto anomāliju attīstību jaundzimušajiem, privāti praktizējošu ginekologu un citu speciālistu iesaisti valsts finansētajā grūtnieču aprūpē, īstenojot principu "nauda seko grūtniecei" ieviešanu, kā arī plašāku ģimenes ārsta komandu iesaisti ģimenes plānošanas, seksuālās un reproduktīvās veselības veicināšanā.
Veselības ministrija arī paredzējusi, ka grūtniecēm un sievietēm pēcdzemdību periodā līdz 42 dienām tiks kompensēti nepieciešamie recepšu medikamenti 25% apmērā, ja tām nav noteikta diagnoze ar citu kompensācijas apmēru. Recepšu medikamentu kompensācija paredzēta arī bērniem vecumā līdz diviem gadiem. Plānā iekļauta arī brīvprātīga valsts apmaksāt vakcinācija pret gripu.
Paredzēts arī nodrošināt topošo vecāku bezmaksas apmācības procesu pirmsdzemdību aprūpes laikā un veicināt zīdaiņu zīdīšanu, atkārtoti izdodot informatīvo materiālu "Zīdīšanas ABC" un atjaunojot Mazulim draudzīgas slimnīcas iniciatīvu.
Savukārt, lai risinātu neauglības problēmu, jau ir sākts darbs pie centralizēta reģistra izveides, kurā tiek ievietota informācija par personām, kurām nepieciešama valsts atbalsta programma neauglības ārstēšanai.
Plānots arī izveidot centralizētu spermas datu banku, iekļaut valsts kompensējamo zāļu sarakstā medikamentus neauglības ārstēšanai un iekļaut neauglības diagnostiskos izmeklējumus un medicīniskās apaugļošanas procedūras valsts apmaksāto ārstniecības pakalpojumus sarakstā.
Kopējais nepieciešamais papildu finansējums visu iecerēto pasākumu nodrošināšanai veselības sektorā trīs gados būtu 7,4 miljoni latu (2012.gadā 1,1 miljons latu: 2013.gadā - 2,8 miljoni latu, bet 2014.gadā - 3,5 miljoni latu).
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru