Ar datoru pret nodevīgām pilītēm
Jauna ārstniecības metode Siguldā
„Mums ir pacienti, kas iekrīt azartā. Sevišķi vīrieši,” atklāj Kārlis un Zane Podskočiji, Rīgas rajona slimnīcas sertificēti fizioterapeiti, kuri saviem pacientiem palīdz ar bioatgriezeniskās saites jeb “biofeedback” metodi. Atšķirībā no parastām datorspēlītēm kursoru uz ekrāna vada sasprindzinot iegurņa pamatnes muskuļus un ļoti efektīvi ārstē nesaturēšanas un seksuālās problēmas.
Siguldieši pirmie
Rīgas rajona slimnīcā atklāts pirmais iegurņa pamatnes vājuma un urīna nesaturēšanas ārstniecības komplekss Latvijā. Tā ietvaros pacientiem ir pieejams pilns ārstniecisko metožu komplekss – vairākpakāpju terapijas sistēma, - sākot no konservatīvās terapijas līdz ķirurģiskām operācijām. Galvenais akcents kompleksa ietvaros tiek likts uz speciālajām fizioterapijas tehnoloģijām, tostarp “biofeedback” tehnikas pielietošanu, kas pacientam palīdz pašam izprast, kā tieši darbināt iekšējos dziļos muskuļus cīņā ar urīna nesaturēšanu un seksuālās dzīves problēmām.
Tā ir pilnīgi jauna un moderna ārstēšanas metode Latvijā. Rīgas rajona slimnīcā Siguldā tā jau izmēģināta gandrīz gadu, palīdzot jau pie 100 abu dzimumu pacientiem.
Uz kompleksa izveidi pamudinājuši Somijas partneri, kuriem interesē rehabilitācijas iespējas vīriešiem pēc prostatas operācijas, taču teorētiskā daļa izstrādāta kopā ar Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas stacionāra „Gaiļezers” Uroloģijas klīnikas vadītāju Vilni Lietuvieti. Drīz paredzēts iegādāties aparatūru un šo metodi ieviest arī Rīgā, RAKUS „Gaiļezers”.
Jaunā metode solās būt efektīvāka un jau neilgā laikā ļautu cilvēkiem pilnvērtīgi apmeklēt sporta pasākumus, baseinu, slēpot un darīt daudz citas lietas, kam traucēja urīna nesaturēšana.
Cilvēki kautrējas atzīt
„Iegurņa pamatnes muskulatūras vājums ir daudz aktuālāka problēma, nekā varam iedomāties un mēs gribētu, ka cilvēki, kas no tās cieš uzzinātu par ārstēšanas iespējām,” stāsta Rīgas rajona slimnīcas galvenais ārsts Valdis Siļķe. Pirmās nepatīkamās lietas, kas ar šo vainu saistās ir urīna un dažkārt arī fekāliju nesaturēšana. Vieglākos gadījumos tās ir tikai dažas pilītes dienā vai nesaturēšana smejoties, šķaudot, pietupjoties, tomēr tas bojā dzīves kvalitāti. Tikai puse pacientu par šo problēmu runā ar ārstu. Daļa pērk īpašās urīnu uzsūcošās ikdienas paketes, bet daļa kaut kā mokās. Un tā nav tikai vecu cilvēku kaite – urīna nesaturēšanu par nepatīkamu normu uzskata daudzas jaunas sievietes pēc dzemdībām. Otra riska grupa ir sievietes pēc 40 gadiem gan tās, kas ikdienā strādā sēdošu darbu, gan tās, kurām ikdienā nākas celt smagumus. Trešā pacientu grupa ir vīrieši pēc prostatas un citām iegurņa pamatnes operācijām.
Jātrenē pareizi
„Iegurņa pamatnes muskuļi ir kā grīda, kas notur virs tās esošos orgānus. Ja kāda iemesla dēļ šī „grīda” kļūst švakāka, sākas dažādas problēmas. Tās var būt gan seksuālas, gan saistītas ar nesaturēšanu un smagākos gadījumos sievietēm mēdz ne tikai noslīdēt, bet pat pilnībā no iegurņa izkrist dzemde,” skaidro dakteris Siļķe. Diemžēl viņš savā praksē ir redzējis kundzi, kam dzemde kūļājusies starp kājām.
Kā jebkurus citus muskuļus, var trenēt un stiprināt arī iegurņa pamatnes un urīnpūšļa muskuļus. Tomēr nepareizi veiktiem vingrinājumiem ir pretējs - zobu pastas tūbiņas efekts. Ar vēdera presītēm uztrenētie muskuļi vēl vairāk izstaipa iegurņa pamatnes muskuļus un veicina nesaturēšanu. „Mūsdienās jaunās māmiņas grib pēc iespējas ātrāk atgūt formu un nepareizi vingrojot nodara sev pāri. Vēdera presīti drīkst taisīt ne agrāk, kā sešas nedēļas pēc dzemdībām, taču iegurņa pamatnes muskuļus, ja nav bijuši plīsumi un sarežģījumi, var trenēt kaut vai nākošajā dienā,” skaidro fizioterapeite Zane Podskočija.
Jaunās māmiņas, kuras piemeklējušas gan vieglākas, gan smagākas nesaturēšanas problēmas vai arī vienkārši jūt, ka „apakšgalā” viss ir atslābis un ar vīru gultā nav kā līdz šim, parasti sāk praktizēt Kēgeļa vingrojumus. Tomēr visbiežāk rezultātu tam nav. Ne jau tāpēc, ka amerikāņu ginekologa vārdā nosauktie vingrinājumi būtu slikti, bet gan tāpēc, ka tiek darbināti nepareizie muskuļi.Tieši to, kā vingrot pareizi un nesaasināt jau esošo problēmu – to māca ar jauno “biofeedback” metodi.
“Strādājot ar pacientēm, “biofeedback” procedūras laikā atklājas nepareizi veiktu vingrojumu sekas. Piemēram, vingrojums ir veikts, sasprindzinot, nevis starpenes, bet vēdera muskulatūru, kas savukārt tikai veicina muskuļu disbalansu. Citreiz muskuļi ir pārtrenēti: sievietei šķiet, - jo vairāk vingrojumus pildīšu, jo būs labāk, bet finālā muskuļi nespēj atjaunoties, tie strādā paaugstinātā režīmā un problēmas tikai pieaug,” kļūdainas pašārstēšanās sekas skaidro sertificēta fizioterapeite – “biofeedback” speciāliste Zane Podskočija.
Dators palīdz pārvaldīt intīmos muskuļus
Īstie muskuļi, kuri būtu jātrenē, atrodas visai intīmā vietā, tāpēc bez palīgierīcēm ir grūti saprast cik pareiza vai kaitīga ir vingrošana. Pēc “biofeedback” sistēmas starpenes muskuļu darbību novēro ar īpašu zondi – tā ir kā atbilstoša lieluma pūslītis, kurā iemontētie elektrodi ziņo par muskuļu iespringuma pakāpi. Sievietēm šī zonde ir nedaudz lielāka makstī ievietojama. Vīriešiem un atsevišķos gadījumos sievietēm ir arī anālā atverē ievietojama pāris centimetrus gara un apmēram zīmuļa platuma zonde. Uzsākot ārstēšanas kursu, katrs pacients iegādājas sev individuālu zondi.
To, vai vingrošana notiek pareizi, var redzēt uz ekrāna. Tur pienāk signāli gan no intīmā vietiņā ievietotās zondes, gan no elektrodiem uz vēdera muskuļiem, kurus pareizi izpildot vingrinājumus nevajadzētu darbināt.
Gan pacients, gan treneris procedūras laikā var saprast, ko viņš spēj izdarīt, ko nespēj, un kā kuru vingrojumu pareizi pildīt. Ja procedūras laikā starpenes muskuļi neklausa prāta pavēlēm, fizioterapeits pielieto elektrostimulāciju, kas kairina muskuli, stimulējot to darboties. Ja ir atgriezeniskā saite, tad cilvēki ātri iemācās pārvaldīt atbilstošos muskuļus un var pareizi tos uztrenēt. Paralēli urīna nesaturēšanas problēmu risinājumam jaunā metode ne tikai padara tvirtākus sievietes intīmos muskuļus, bet arī ļauj tos labāk sajust un arī meistarīgāk lietot. Tas, savukārt, uzlabo pāra seksuālo dzīvi – sievietei uzlabojas orgasms, bet vīrieši ir sajūsmā par jaunajām sajūtām, ko viņiem dāvā viņa sieviete.
33 programmas
Rīgas rajona slimnīcā pieejamā “biofeedback” medicīniskā iekārta “EchoVision” aprīkota ar dažādām 33 urīna nesaturēšanas ārstniecības programmām. Šī iekārta sniedz plašas iespējas trenēt arī insulta un traumu rezultātā cietušos muskuļus.
Pieredzējušie fizioterapeiti strādā komandā ar citiem speciālistiem. Reizēm labākam rezultātam nepieciešams “biofeedback” vingrinājumus kombinēt ar ūdens procedūrām, piemēram, ascendējošo dušu, citkārt atklājas, ka traucējumi saistīti ar mugurkaulāja problēmām un tad iesaistās atbilstošās specialitātes ārsts. Citkārt, labākam rezultātam noder mākslas terapija un psihoterapija. Katram pacientam Rīgas rajona slimnīcā Siguldā atrod labāko risinājumu.
„Esmu lielu pateicību parādā fizioterapeitei Zanei, kas palīdzēja man cīņā ar urīna nesaturēšanu pēc bērniņa piedzimšanas. Man bija vairāki starpenes plīsumi un urīna nesaturēšanas problēmas pēc dzemdībām. Vingrojumi, ko man parādīja bija efektīgi, bet sevišķi labu efektu deva Biofeedback terapija. Jau pēc pirmā seansa sajutu uzlabojumus, bet pēc 12 reizēm varu droši smieties un šķaudīt! Esmu aizmirsusi par TENA ieliktnīšiem,” ir pateicīga kāda jaunā māmiņa.
Daži fakti par urīna nesaturēšanu:
- Latvijā urīna nesaturēšana skar vismaz 150 000 pacientu, no tiem aptuveni 120 000 ir sievietes.
- Pasaulē urīna nesaturēšana ir aptuveni 200 miljoniem cilvēku.
- ASV urīna nesaturēšanai tiek izlietots lielāks skaits higiēnas pakešu un ieliktnīšu nekā pie menstruācijām.
- Visizplatītākais urīna nesaturēšanas veids ir slodzes urīna nesaturēšana, kad urīns notek nekontrolēti pie šķaudīšanas, klepošanas, smiekliem vai skrienot un lecot.
- Pretēji mītam, ka tas nepadodas terapijai - slodzes urīna nesaturēšanu ir iespējams efektīvi ārstēt.
- Vairākums slodzes urīna nesaturēšanas gadījumu parādās pēc dzemdībām.
- Gandrīz 50% sieviešu, kurām ir slodzes urīna nesaturēšanas simptomi, nekad nav runājušas ar savu ārstu par tiem.
- 61% sieviešu, kuras uzdrošinājās par šo problēmu runāt ar savu ārstu, līdz sarunai cietušās vismaz 4 gadus.
- Latvijā tikai 4% sieviešu vecumā no 20 līdz 30 gadiem zina urologa patieso nodarbošanos.
- Liela daļa sabiedrības uzskata, ka urologi ir speciālisti, kas ārstē tikai vīriešu veselības problēmas.
- ASV urīna nesaturēšana ir vismaz 13 miljoniem pieaugušo, 85% no tiem ir sievietes.
- No ASV armijā dienošajām sievietēm 33% ir saskārušās ar urīna nesaturēšanu.
- Urīna nesaturēšana piemeklē visa vecuma sievietes - gan divdesmitgadnieces, gan sievietes pēc bērniņa piedzimšanas, gan menopauzes vecumā un arī vecākas dāmas.
- Urīna nesaturēšana veicina bloku orgasma lokam, kas noved pie seksuālās disfunkcijas. 44% pāru šķiras dēļ seksuālās disfunkcijas.
Anda Leiškalne
Foto: Ieva Lūka LETA
1
Īpašas datorspēles ļauj uzlabot iegurņa pamatnes muskulatūras stāvokli, mazināt nesaturēšanas problēmas un uzlabot seksa kvalitāti.
2
Par muskuļu darbību uz datora ekrāna ziņo īpašas zondes un elektrodi.
3
Makstī ievietojamā zonde sniedz ziņas par seklāko un dziļāko muskuļu darbību.
4
Katram dzimumam ir sava dzimuma fizioterapeits - ar “biofeedback” metodi strādā gan Kārlis, gan Zane Podskočiji.
5
Ascendējošā duša (soliņš ar masējošu strūklu no apakšas) mēdz būt gan labs papildinājums nesaturēšanas problēmu risināšanai, gan labs līdzeklis hemoroīdu un citu kaišu ārstēšanai.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru