ceturtdiena, 2013. gada 27. jūnijs

Dakteru žurnāls par biežākajām ginekoloģiskajām kaitēm



Pasaules literatūras apskati
Biežākās ginekoloģiskās slimības un to pārvaldība

Pildava S., Baidekalna I. | Jūnijs 2013
Sievietes reproduktīvā vecumā vizītē pie ginekologa visbiežāk sūdzas par patoloģiskiem izdalījumiem no maksts un sāpēm iegurņa rajonā. Bakteriāla vaginoze ir biežākais maksts izdalījumu cēlonis sievietēm reproduktīvā vecumā, apmēram 40–50% no visiem gadījumiem. Endometrioze ir izplatīta veselības problēma sievietēm, ASV un Kanādā no endometriozes cieš 5,5 miljoni sieviešu. Biežākais endometriozes simptoms ir sāpes, lielākoties vēdera, muguras lejasdaļas un iegurņa rajonā. Terapijas mērķis ir mazināt šos simptomus.

Vaginālas infekcijas
Atkārtotu maksts infekciju pārvaldība
Sieviešu slimību ar atkārtotiem vagināliem izdalījumiem pārvaldība ir nopietns uzdevums gan ārstam, gan pacientei. Tomēr ar sistemātisku pieeju lielākajā daļā gadījumu rezultāts ir pozitīvs.

DIFERENCIĀLDIAGNOSTIKA
Sievietēm ar atkārtotām maksts infekcijām ir būtiski pārskatīt simptomus, lai nepalaistu nepamanītas blakus saslimšanas, piemēram, STS: Chlamydia trachomatis 80% sieviešu ir asimptomātiska un Neisseria gonorrhoeae apmēram 50% gadījumu ir asimptomātiska, bet abas šīs baktērijas var būt cēlonis izdalījumiem no maksts.
Arī personīgās higiēnas ieradumi var mainīt maksts mikrofloru.
Ir jāizvērtē, kas tieši notiek pēc empīriskas ārstēšanas: simptomi uzlabojas un tad atgriežas vai tie nemainās. Ir jāizvērtē arī citi medikamenti, ko paciente lieto (piemēram, tikko sākta, mainīta vai pārtraukta hormonālā kontracepcija, antibiotiku, kortikosteroīdu lietošana), jo tie var pastiprināt noslieci uz infekcijām, kā arī mainīt izdalījumu veidu un biežumu. Arī psihoseksuālās problēmas un depresija var izpausties ar atkārtotām maksts izdalījumu epizodēm.
Pacientēm ar sūdzībām par izdalījumiem jāveic arī ārējo dzimumorgānu apskate, lai novērtētu, vai nav vulvīta vai čūlu, paciente jāizmeklē ar spoguli, lai novērtētu maksts un dzemdes kakla stāvokli. Sievietes ar neregulāriem simptomiem būtu jāizmeklē tad, kad ir simptomi, lai noteiktu diagnozi.
Pastāvīgas infekcijas gadījumā nepieciešama diferenciāldiagnostika:
        alerģiskas reakcijas, piemēram, kairinājums no higiēnas līdzekļiem, kontakts ar lateksu un spermu;
        atrofisks vaginīts;
        polipi dzemdes kaklā/ektopija - bieži asimptomātiski, bet var palielināt izdalījumu daudzumu un asiņošanu starp mēnešreizēm;
        fistula;
        ģenitālas dermatozes;
        ļaundabīgie audzēji - dažkārt izdalījumi, kas nepadodas tradicionālai terapijai, var būt pirmais ļaundabīgu audzēju simptoms;
        svešķermenis makstī.
Galīgai diagnozes apstiprināšanai jāņem analīzes.

BAKTERIĀLĀ VAGINOZE
Bakteriālā vaginoze (BV) ir visbiežākais patoloģisku izdalījumu no maksts cēlonis sievietēm reproduktīvā vecumā, bet var būt arī sievietēm menopauzē. Tas saistīts ar pārmērīgu anaerobo baktēriju augšanu. Precīza etioloģija nav zināma, bet domājams, ka tas saistīts ar laktobaktēriju skaita samazināšanos apkārtējās vides faktoru ietekmē.
Apmēram 58-88% infekciju tiek izārstētas pēc piecu dienu kursa ar metronidazolu vai klindamicīnu. Tomēr lielai daļai pacienšu neatkarīgi no terapijas veida pēc 3-12 mēnešiem simptomi atkārtojas. Ja simptomi pēc pirmā kursa neizzūd, antibiotiku kurss jāatkārto. Metronidazolam un klindamicīnam ir vienāda efektivitāte, salīdzinot perorālās un vaginālās formas pēc vienas nedēļas un viena mēneša.
Ar placebo kontrolētā nejaušināta iedalījuma pētījumā pierādīja, ka 70% sieviešu, kas vienu nedēļu lietoja metronidazolu, pēc 16 nedēļām simptomi nebija atgriezušies, bet placebo grupā tikai 30% sieviešu bija bez simptomiem. Tomēr, pat ja paciente metronidazolu lietoja uzturošā terapijas kursā, tikai 35% pacienšu 12 nedēļas pēc terapijas pārtraukšanas simptomi nebija atgriezušies, kontroles grupā tie bija 20%. Vēl secināts, ka sievietes, kas lietoja vaginālo metronidazola krēmu, biežāk cieta no vulvovaginālas kandidozes nekā placebo lietotājas.
Vēl pētījumos pierādīts, ka papildu terapija ar vaginālām probiotikām palīdz mazināt atkārtotu BV gadījumu skaitu sešu mēnešu periodā. Vienā pētījumā tika salīdzināta metronidazola divas reizes dienā un vaginālo laktobaktēriju efektivitāte, pēc četrām nedēļām tā izrādījās līdzīga, bet, lietojot vaginālās laktobaktērijas, pēc trīs mēnešiem bija mazāk atkārtotu gadījumu.
Citā nejaušināta iedalījuma pētījumā secināts, ka probiotiku gels ir tikpat efektīvs kā metronidazola gels, apliecinot, ka probiotiku gels ir efektīvs.
KANDIDOZE
20% sieviešu ir asimptomātiskas candida nēsātājas, grūtniecības laikā šis procents palielinās līdz 40%. Aprēķināts, ka 75% sieviešu dzīves laikā ir vismaz viena simptomātiska epizode.
Kandidoze bieži ir grūtniecības laikā, kā arī sievietēm, kas slimo ar cukura diabētu vai dzelzs deficīta anēmiju, lieto antibiotikas vai imunitāti nomācošus ārstniecības līdzekļus.
Pēc lokālas un perorālas terapijas ar azolu 80-95% sieviešu ar akūtu vulvovaginītu klīniski un mikoloģiski izveseļojas. Vienas standarta devas ārstēšana ir tikpat efektīva kā garāka ārstēšana, lielāka sākotnējā deva neietekmē recidīvu biežumu.
Hroniskas C. glabrata infekcijas gadījumā terapijas kursam jābūt ilgākam, piemēram, ar nistatīnu un lokāli lietojamo flucitozīnu, monoterapijā vai kombinācijā ar amfotericīnu un borskābes maksts svecītēm.
Ja simptomi saglabājas vai atkārtojas īsi pēc ārstēšanas kursa beigām un kultūras ir negatīvas, candida ir mazticama, jāapsver citi cēloņi, piemēram, vulvas dermatīts.
Periodiskā kandidoze tiek definēta kā četras vai vairāk simptomātiskas epizodes gada laikā, patoģenēze ir neskaidra. Sākotnējā pārvaldība nozīmē epizožu biežuma uzskaitīšanu un diagnozes apstiprināšanu. Šādām pacientēm optimāla terapija vēl nav izstrādāta, pētījumi turpinās. Pašreizējās rekomendācijas ir intensīva terapija ar pretsēnīšu medikamentiem 10-14 dienas un tad uzturošais režīms reizi nedēļā sešus mēnešus.
NAV PATOLOĢIJAS
Gadījumos, kad neizdodas atrast izdalījumu cēloni un izmeklējumi ir normas robežās, sievietei ļoti rūpīgi jāizskaidro, ka izdalījumiem var būt arī psiholoģiski iemesli. Pamatprincipi ir personīgās higiēnas ievērošana un izvairīšanās no sintētiska apģērba valkāšanas.
KOPSAVILKUMS
Pastāvīgas maksts infekcijas vai tādas, kas atkārtojas, var būt saistītas ar nepareizu sākotnējo diagnozi vai nepareizu terapiju, organisma specifisku atbildes reakciju vai ar pacienti saistītu iemeslu dēļ. Sistēmiska pieeja diagnostikai un ārstēšanai vairākumā gadījumu rezultējas ar simptomu uzlabošanos.
________________________________________________________________________________________________
Sherrard J. Management of recurrent/persistent vaginal infections. Prescribers, 2012; vol. 23, issue 11.

Komentē Dr. I. Baidekalna:
"Pacientes ar šādām sūdzībām tiešām ir ginekologa ikdiena. Ir pacientes, kas ar kādu no šīm problēmām pie ginekologa ierodas atkārtoti - sevišķi bieži recidivējošas bakteriālās vaginozes gadījumā, tad noteikti iesakāma arī Chlamidia trachomatis noteikšana. No prakses varu teikt, ka viena no panākumu atslēgām ir etimoloģiskā faktora atklāšana, kā arī maksts mikrofloras lutināšana ar vaginālajiem probiotiķiem, kas noteikti palīdz izvairīties no recidīviem."

Endometrioze
Iegurņa sāpju mazināšana sievietēm ar endometriozi: ilgtermiņa efektivitāte, ārstējot ar dienogestu
Endometrioze ir hroniska, labdabīga slimība, kas izraisa iegurņa sāpes, dismenoreju un dispareūniju, tā bieži atkārtojas pēc ķirurģiskām manipulācijām. Terapijas mērķis ir mazināt simptomus un uzlabot dzīves kvalitāti, bet tā saistīta ar blakusparādībām, kas ietekmē šo medikamentu lietošanu ilgtermiņā.
Gonadotropīnu atbrīvojošā hormona (GnRH) agonisti saistīti ar estrogēna daudzuma mazināšanos (piemēram, karstuma viļņi, vagināls sausums, galvassāpes un pavājināts libido) un kaulu demineralizāciju, tāpēc šos medikamentus var lietot ne ilgāk par sešiem mēnešiem. Turklāt simptomu mazināšanās saglabājas īsu posmu pēc ārstēšanas pārtraukšanas. Kombinētos orālos kontraceptīvos līdzekļus plaši lieto endometriozes simptomu mazināšanai, bet šī indikācija daudzās valstīs tiem nav apstiprināta.
Endometriozes ārstēšanā plaši izmanto danazolu, bet tā lietošanu ierobežo blakusparādības. Progestīnu rekomendē ar sāpēm saistītas endometriozes ārstēšanai, bet daļa šīs klases medikamentu, lietojot devu, kas ir efektīva, saistīta ar androgēnu efektu un svara pieaugumu. Pētījuma mērķis bija novērtēt dienogesta ilgtermiņa efektivitāti un drošumu, ārstējot endometriozi, novērojot pacientes pēc ārstēšanas pārtraukšanas.
MATERIĀLI UN METODES
Pētījumā tika iekļautas sievietes ar endometriozi, kas bija jau pabeigušas 12 nedēļu dienogesta pētījumu, ko kontrolēja ar placebo, un 53 nedēļas piedalījās atklātā pagarinājuma pētījumā. Daļa pacienšu tika novērtētas 24 nedēļas pēc ārstēšanas pārtraukšanas. Tas bija daudzcentru pētījums 28 centros Vācijā (n=17), Itālijā (n=5) un Ukrainā (n=6) no 2004. gada jūlija līdz 2007. gada novembrim. Ārstēšanas ilgums tika plānots 36 nedēļas, bet tika pagarināts līdz 52 nedēļām.
Pētījumā tika iesaistītas 168 sievietes ar endometriozi. Iekļaušanas kritēriji: sievietes vecums 18-45 gadi, histoloģiski apstiprināta endometrioze (1.-4. stadijā) 12 mēnešus pirms iekļaušanas pētījumā.
Visas sievietes saņēma dienogestu (2 mg vienu reizi dienā, perorāli). Pētījuma laikā tika novērtētas iegurņa sāpes pēc Vizuālās analogu skalas (VAS), asiņošana, blakusparādības un laboratorijas rādītāji pēc ārstēšanas.
REZULTĀTI
No sievietēm, kas pabeidza placebo kontrolēto pētījumu (n=188), 168 piedalījās pagarinātajā pētījumā. Kopumā 152 sievietes (90,5%) pabeidza pagarināto pētījumu (n=17 - 36 nedēļas un n=132 - 52 nedēļas).
Vidējais VAS punktu skaits pētījuma sākumā bija 34,08 mm kopējā populācijā (27,89 mm sievietēm, ko ārstēja ar dienogestu, un 40,73 mm placebo grupā). Pētījuma beigās vidējais VAS punktu skaits samazinājās līdz 11,52 mm (9,72 mm dienogesta grupā, 13,49 mm placebo grupā). Pēc ārstēšanas pārtraukšanas VAS punktu skaits nedaudz pieauga. Statistiski ticami samazinājās iegurņa sāpes sievietēm, kas turpināja terapiju ar dienogestu (p<0,001).
Dienogesta lietošanas turpināšana bija saistīta ar asiņošanas/smērēšanās dienu samazināšanos, kā arī ilguma samazināšanos. Vidējais asiņošanas biežums un intensitāte mazinājās.
Laboratorijas rādītāji, vitālie rādītāji un ķermeņa svars saglabājās stabils visu pagarināto pētījuma laiku. Pacientēm (n=124), kam ķermeņa masu novērtēja pirms un pēc pētījuma, svara izmaiņas bija 0,58 kg. Novērošanas periodā pēc ārstēšanas pārtraukšanas laboratorijas rādītāji palika bez izmaiņām vai izmaiņas bija minimālas.
Ar medikamenta lietošanu saistītas blakusparādības novēroja 16,1% sieviešu (27/168): krūšu jutīgums (n=7; 4,2%), slikta dūša (n=5; 3%) un uzbudināmība (n=4; 2,4%). Blakusparādības pārsvarā bija vieglas vai vidēji smagas (92,5%). Blakusparādību dēļ ārstēšanos ar dienogestu pārtrauca četras pacientes (2,4%).
SECINĀJUMI
Pētījuma noslēgumā autori secināja, ka terapija ar dienogestu 65 nedēļas ir saistīta ar samazinātām iegurņa sāpēm sievietēm ar endometriozi un ka šis efekts saglabājas vismaz 24 nedēļas pēc ārstēšanās. Ilgtermiņā dienogests ir efektīvs un drošs līdzeklis, kas, turpinot ārstēšanu, mazina sāpes un asiņošanu; iegurņa sāpju samazinājums saglabājas vismaz 24 nedēļas pēc ārstniecības kursa.
________________________________________________________________________________________________
Petraglia F, Hornung D, Seitz C, Faustmann T, Gerlinger C, Luisi S, Lazzeri L, Strowitzki T. Reduced pelvic pain in women with endometriosis: efficacy of long-term dienogest treatment. Archives of Gynecology and Obstetrics, January 2012, Vol. 285, Issue 1: 167-173.

Komentē Dr. I. Baidekalna:
"Terapija ar dienogestu endometriozes ārstēšanai mūsdienās ir nozīmīga - ja paciente ir gados jauna un vēl tikai plāno ģimenes pieaugumu, tad dienogesta preparāti noteikti būtu mana pirmā izvēle vidēji smagas un smagas endometriozes ārstēšanā. Par šo preparātu labo terapeitisko efektivitāti esmu pārliecinājusies praksē."

Levonorgestrelu atbrīvojošā intrauterīnā spirāle simptomātiskas endometriozes ārstēšanā
Ir vairākas iespējas endometriozes ārstēšanai: ķirurģiska, farmakoloģiska, piemēram, olnīcu darbības apspiešana, vai šo metožu kombinācija. Endometriozes ķirurģiskas ārstēšanas mērķis ir izņemt redzamos endometriozes perēkļus. Farmakoterapijas mērķis ir kavēt endometriozes perēkļu augšanu. Iesaka lietot arī levonorgestrelu atbrīvojošo intrauterīno spirāli (LNG IUS).
Pētījuma mērķis bija novērtēt LNG IUS lietošanas efektivitāti pēc operācijas sāpju un recidīvu mazināšanas ziņā, salīdzinot ar gadījumiem, kad pēc operācijas neārstē ne ar vienu medikamentu, izmanto placebo vai kādu no pēcoperācijas terapijas veidiem.
Pētījumā tika apkopti pētījumi, kas publicēti no 2010. gada līdz 2012. gada jūnijam.
Pētījumu apskatā iekļāva tad, ja tika salīdzinātas sievietes, kam endometrioze ārstēta ķirurģiski un tad pēc nejaušināšanas principa uz trim mēnešiem ievietota LNG IUS vai izvēlēts kāds no pēcoperācijas terapijas veidiem, placebo/cits terapijas veids. Diagnostiska laparoskopija viena pati netika iekļauta.
Apskatā tika iekļauti trīs nejaušināta iedalījuma kontrolēti pētījumi. Divos pētījumos konstatēja statistiski ticamu sāpju perioda recidīvu samazinājumu, lietojot LNG IUS (RR=0,22; 95% TI [0,08-0,60]). Sieviešu skaits, kuras ziņoja par izmaiņām menstruācijās, LNG IUS grupā bija statistiski ticami lielāks (RR=37,80; 95% TI [5,4-264,6]), bet sieviešu skaits, kas ārstniecības kursu nepabeidza, starp grupām neatšķīrās (RR=0,66; 95% TI [0,08-5,25]). Vienā pētījumā sievietes, kam bija LNG IUS, ziņoja par sāpju mazināšanos, salīdzinot ar sievietēm, kas lietoja gonadotropīnu atbrīvojošā hormona agonistus, bet šī saistība nebija statistiski ticama.
Pētnieki secināja, ka ir maz, bet konsekventi pierādījumi par LNG IUS lietderību sāpju periodu recidīvu saīsināšanā sievietēm ar endometriozi. Tomēr, lai šos rezultātus apstiprinātu, būtu nepieciešami nejaušināta iedalījuma kontrolēti pētījumi.
________________________________________________________________________________________________
Abou-Setta AM, Houston B, Al_Inany HG, Farguhar C. Levonorgestrel-releasing intrauterine device (LNG-IUD) for symptomatic endometriosis following surgery. Cochrane Database of Systematic Reviews (Online) [2013, 1:CD005072].

Komentē Dr. I. Baidekalna:
"Šis tiešām ir medikaments, kas endometriozes kontekstā patlaban maz aprakstīts, līdz ar to šie rezultāti ir interesanti, labprāt gaidītu tālākos pētījumus - it sevišķi ar jauno hormonālo spirāli ar mazāku hormonu daudzumu, ko šā gada otrajā pusē gaidām Latvijas tirgū. Šī varētu izrādīties alternatīva arī nedzemdējušām sievietēm."

Piena produkti, kalcijs, magnijs, D vitamīns un endometrioze
Endometriozes etioloģija izpētīta vāji, ir identificēti daži modificējamie riska faktori. Piena produkti un dažas uzturvielas var modulēt iekaisumu un imūnos faktorus, kas ir izmainīti sievietēm ar endometriozi.
Pētījumā tika analizēts, vai piena produkti, uzturvielas, kas ir piena produktos, kā arī plazmas 25 D hidroksivitamīna (25(OH)D) līmenis saistīts ar laparoskopiski apstiprinātu endometriozi.
Pētījumā tika izmantoti Otrā māsu veselības pētījuma dati (par 70 556 sievietēm). Uzturs tika novērtēts ar uztura anketu. 25(OH)D līmenis tika aprēķināts katrai no dalībniecēm. No 737 712 persongadiem 14 novērošanas gados (1991.-2005.) laparoskopiski tika apstiprināti 1385 endometriozes gadījumi.
Piena produktu lietošana tika saistīta ar mazāku endometriozes attīstības varbūtību. Sievietēm, kas dienā apēda vairāk par trim porcijām piena produktu, bija par 18% zemāks endometriozes riska līmenis nekā tām, kas ikdienā lietoja divas porcijas piena produktu (RR=0,82; 95% TI [0,71-0,95]; p<0,05). Pēc samērošanas ar jaucējfaktoriem, piena produktu lietošanas palielināšana par vienu porciju dienā saistīta ar 5% endometriozes riska samazinājumu (RR=0,95; 95% TI [0,91-1,00]). Analizējot atsevišķi zema tauku satura piena produktu lietošanu, tika novērota tādi pati saistība. Starp trekniem piena produktiem un endometriozi saistība netika konstatēta.
Turklāt paredzamais plazmas 25(OH)D līmenis bija apgriezti saistīts ar endometriozi. Sievietēm, kam tika prognozēts augsts D vitamīna līmenis, bija par 24% zemāks endometriozes riska līmenis nekā sievietēm ar zemu D vitamīna līmeni. Kopējā kalcija un D vitamīna uzņemšana (arī ar uztura bagātinātājiem) nebija saistīta ar endometriozi. Tomēr kalcija un D vitamīna uzņemšana ar uzturu bija apgriezti saistīta ar endometriozi. Sievietēm, kas ar uzturu uzņēma daudz kalcija, bija mazāka endometriozes attīstības varbūtība (RR=0,79; 95% TI [0,66-0,94]).
Magnija un fosfora uzņemšanai ar uzturu bija apgriezta saistība ar endometriozes attīstības varbūtību. Uzņemot magniju ar uzturu, endometriozes risks mazinājās (RR=0,86; 95% TI [0,73-1,01]). Arī fosfora uzņemšana bija saistīta ar zemāku endometriozes riska līmeni.
Pētnieki secināja, ka augsts D vitamīna līmenis un piena produktu lietošana ikdienas uzturā saistīti ar mazāku endometriozes attīstības varbūtību. Lai gan šie rezultāti būtu jāapstiprina vēl citos pētījumos, tomēr piena produkti un D vitamīns var būt vieni no pirmajiem identificētajiem modificējamajiem endometriozes riska faktoriem.
________________________________________________________________________________________________
Harris HR, Chavarro JE, Malspeis S, Willett WC, Missmer SA. Dairy-Food, Calcium, Magnesium, and Vitamin D Intake and Endometriosis. Am J Epidemiol. 2013; 177(5): 420-430.

Komentē Dr. I. Baidekalna:
"Šis ir interesants pētījums mērenā klimata iedzīvotājām - arī Latvijas. Sievietēm tiešām ir ļoti zems D vitamīna līmenis, tāpēc gan endometriozes, gan arī kalcija vielmaiņas uzlabošanai tumšajā laikā noteikti rekomendētu D vitamīnu lietot visām sievietēm."

Dzimumorgānu kārpu rašanās biežums Zviedrijā pirms un pēc cilvēka papilomas vīrusa vakcīnas ieviešanas
Vairāk nekā 90% visu dzimumorgānu kārpu cēlonis ir cilvēka papilomas vīrusa (HPV) 6. un 11. tips. Tāpēc būtiski novērtēt dzimumorgānu kārpu rašanās biežumu pirms un pēc HPV vakcinācijas ieviešanas.
Saslimstību rēķināja pēc informācijas par iedzīvotājiem 10-44 gadu vecumā, kuri 2006.-2010. gadā dzīvoja Zviedrijā. Lai definētu dzimumorgānu kārpu epizodes, tika izmantots izrakstīto medikamentu reģistrs un nacionālais pacientu reģistrs. Laika tendenču aprēķināšanai tika izmantota Poisona regresija.
2010. gadā vecuma standartizēta dzimumorgānu kārpu sastopamība visbiežākā bija 20 gadus vecu sieviešu populācijā (956 gadījumi uz 100 000), savukārt vīriešiem sastopamība biežāka bija vecumā nedaudz virs 24 gadiem (1137 gadījumi uz 100 000). 2006.-2007. gadā saslimstība ar dzimumorgānu kārpām absolūtos skaitļos nedaudz lielāka bija vīriešiem nekā sievietēm. 2008.-2010. gadā sastopamība vīriešu populācijā pieauga, savukārt sieviešu populācijā mazinājās. 17-18 gadu vecām sievietēm dzimumorgānu kārpu biežums 2006.-2010. gadā samazinājās par 25%, būtisks samazinājums tika novērots līdz 25 gadu vecumam.
Pētījuma rezultāti rāda dzimumorgānu kārpu rašanās biežuma samazināšanos jaunām sievietēm, ko varētu izskaidrot ar HPV vakcinācijas ieviešanu.
________________________________________________________________________________________________
Levall A, Herweijer E, Arnheim-Dahlstrom L, Waluml H, Fransl E, Sparenl P, Simard JF. Incidence of Genital Warts in Sweden Before and After Quadrivalent Human Papillomavirus Vaccine Availability. J Infect Dis, 2012; 206(6): 860-866.

Komentē dr. I. Baidekalna:
"Šī ir aktuāla problēma, kas visbiežāk rada stresu un neizpratni pacientēs - kur es varēju inficēties ar HPV vīrusu? Pilnībā piekrītu tam, ka dzimumorgānu kārpas tomēr vairāk ir gados jaunām pacientēm, kas nesen sākušas dzimumdzīvi."
Dzimumorgānu kārpu ārstēšana ar imikvimoda krēmu
Par ārējo dzimumorgānu kārpām pacienti sūdzas ļoti bieži, ASV katru gadu reģistrē 500 000-1 000 000 jaunu gadījumu. Dzimumorgānu kārpu etioloģiju saista ar neonkoloģiskajiem HPV celmiem (6. un 11. celmu), ko pārnes seksuālu kontaktu ceļā. Lai gan kārpas var būt asimptomātiskas, pacientiem var būt arī nieze, dispareūnija un dedzināšanas sajūta anālajā-ģenitālajā rajonā. Blakus fiziskām sāpēm un diskomfortam kārpas var radīt arī psiholoģiskus traucējumus. Kārpas var radīt trauksmi ārstēšanas efektivitātes un/vai kārpu atkārtošanās dēļ, kā arī tāpēc, ka bojājums var kļūt ļaundabīgs. Dzimumorgānu kārpu radītais veselības un ekonomiskais slogs ir nozīmīgs. Kāds no ārstēšanas veidiem jāpiedāvā visiem pacientiem. Iespējas ir vairākas: no ķirurģiskas izgriešanas, destruktīvām manipulācijām (krioķirurģija un lāzerablācija) līdz lokāli lietojamiem medikamentiem, šīs metodes bieži kombinē. Pašreizējās terapijas metodes lielākoties vērstas uz kārpu likvidēšanu, nevis vīrusa elimināciju. Šobrīd trūkst pierādījumu, ka šie terapijas veidi ir efektīvi ilgtermiņā.
Ārstēšana ar imikvimoda krēmu ir galvenā šā apraksta tēma.
Imikvimoda 5% krēms
Imikvimoda 5% krēmu lietošanai apstiprināja jau 1997. gadā, tas ir lokāli lietojams imūnmodulators, ko pacients var uzklāt pats. To lieto ne tikai dzimumorgānu kārpu ārstēšanai, bet arī sīkas bazālo šūnu karcinomas un sejas/galvas ādas aktīniskās keratozes gadījumā. Tomēr medikamenta precīzs darbības mehānisms vēl arvien ir neskaidrs, iespējams, ka imikvimods aktivē imūnās šūnas, saistoties ar šūnu membrānām līdzīgiem receptoriem. Tāpēc notiek vairāku citokīnu sekrēcija, piemēram, interferona α, interleikīna-6 un audzēja nekrozes faktora α, kam ir liela nozīme iekaisuma atbildē, kas veicina kārpu izzušanu. Turklāt pacientiem, kas ārstējas ar imikvimodu, tiek novērota arī vīrusa slodzes mazināšanās.
Imikvimoda krēms jāuzklāj pirms gulētiešanas trīs reizes nedēļā ne ilgāk par 16 nedēļām. Reizēm novēro blakusparādības, piemēram, niezi, eritēmu, dedzināšanas sajūtu, iekaisumu, čūlošanos un sāpes. Dažkārt pacientam var rasties sistēmiskas blaknes, piemēram, galvassāpes, muskuļu sāpes, nogurums un vispārējs vājums.
Klīniskā pētījumā secināts, ka 56% pacientu kārpas izzūd, labāks iznākums novērots sievietēm (77%) nekā vīriešiem (40%), turklāt rezultāts ātrāk novērots sievietēm (8 nedēļas) nekā vīriešiem (12 nedēļas). Recidīvi novēroti 13% gadījumu.
Vairākos klīniskos pētījumos analizēta efektivitāte un drošums, ārstējot pacientus ar imikvimoda 5% krēmu, un secināts, ka lietošanas ilgums var ietekmēt pacienta līdzestību.
Imikvimoda 3,75% krēms
Imikvimoda 3,75% krēmu ASV Pārtikas un medikamentu pārvalde nesen apstiprinājusi dzimumorgānu kārpu ārstēšanai. Divos III fāzes divkārt slēptos un ar placebo kontrolētos pētījumos pierādīts, ka imikvimoda 3,75% krēms ir statistiski ticami efektīvāks par placebo, turklāt recidīvi pēc tā lietošanas konstatēti reti. Būtiski, ka ārstēšanās režīms ar imikvimoda 3,75% krēmu ir īsāks (līdz 8 nedēļām) nekā ar 5% krēmu, blakusparādības attīstās retāk.
________________________________________________________________________________________________
Yanofsky VR, Patel RV, Goldberg G. Genital Warts. A Comprehensive Review. J Clin Aesthet Dermatol, 2012 June; 5(6): 25-36.

Komentē Dr. I. Baidekalna:
"Lietojot imikvimoda krēmu, svarīga ir precīza uzklāšana uz kondilomām. Pētījumu rezultāti par jauno 3,75% krēmu ir interesanti, skatīsimies, kā tas darbosies klīniskajā praksē."

trešdiena, 2013. gada 19. jūnijs

Kāpēc mums tik daudz jāpiemaksā par ārstēšanos?

http://www.kasjauns.lv/lv/zinas/121268/kapec-latvija-medicinai-atvel-4--5-reizes-mazak-naudas-neka-eiropa-apinis-iesaka-risinajumu
visu rakstu lasiet šeit:

Kāpēc Latvijā medicīnai atvēl 4 – 5 reizes mazāk naudas nekā Eiropā? Apinis iesaka risinājumu (4)

19.jūnijs 2013  14:06
Šodien, 19. jūnijā, kad Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība rīko pie Ministru kabineta mītiņu „Par sociālo taisnīgumu - pret nabadzību”, lai aktualizētu jautājumu par cienīgu darbu un dzīves apstākļiem Latvijā, Latvijas ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis atgādina par krimināli zemajām medmāsu un daudzu citu mediķu algām, skaidro to iemeslus un piedāvā risinājumus.
Latvijas ārstu biedrības priekšsēdētājs Pēteris Apinis.
Latvijas ārstu biedrības priekšsēdētājs Pēteris Apinis.
„Vidējā pieredzējušas māsas pamatalga uz rokas 176 lati ir mazāka par vidējo pensiju - 180 latiem, bet cerības, ka medicīnas māsas neaizbrauks strādāt uz Norvēģiju vai kādām citām valstīm par 6 - 8 reizes lielāku algu, kļūst par utopiju,” atgādina Apinis.
Protams, dažādām valstīm ir dažāda biezuma valsts kopēja budžeta maciņi, taču salīdzināma ir valstu labā griba atvēlēt šim mērķim noteiktu procentu no iekšzemes kopprodukta (IKP). Ja Rietumeiropā valstis iedzīvotāju veselībai atvēl 6 - 7% no IKP, Austrumeiropā – 4 - 6%, bet Latvijā tikai 3% no jau tā plānā valsts maciņa.
Šī attieksme pret medicīnu aizsākās jau 1990. gada Ivara Godmaņa valdībā, kad, dalot nabadzības budžetu, Godmanis izlēma - medicīnai pavisam maz, jo ārstus tauta paēdinās. Lai gan Godmaņa ierēķinātās „pateicības” pēdējos 20 gados ir pamatīgi apkarotas, tomēr valsts savu attieksmi pret tautas veselības aprūpei atvēlamo procentu palikusi joprojām nemainīga. Tāpēc piketā Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība, prasīs valdībai ar 2014.gadu palielināt veselības aprūpes finansējumu līdz 4,5% no iekšzemes kopprodukta.
Lai gan nākamā gada valsts budžets solās būt par 60 miljoniem latu lielāks, tomēr dažādu vajadzību valstij ir daudz un valsts labā griba atbalstīt medicīnu draud vien procentuāli samazināties.
Pēteris Apinis reālas rezerves redz pašvaldībās. „Pavērosim Latvijas budžeta pīrāgu. Latvija ir izveidota nevis par valsts centralizētas varas valsti, bet par pašvaldību valsti. Paskatieties - premjers saņēmis gadā 23 tūkstoši latu, bet Nils Ušakovs kā Rīgas mērs (kopā ar ienākumiem no Rīgas brīvostas) 54 tūkstošus latu. Mazpilsētas mērs, kā likums, pelna vairāk nekā ministrs. Premjers taupa katru latu, bet Rīgas pilsēta iepērk jaunus tramvajus par miljoniem, kas tukši vizinās uz Mežaparku. Cilvēkiem patīk jaunie tramvaji, bet skaidrs, ka tie nopirkti par neadekvāti lielu naudu, par nodokļu maksātāju naudu, brīdī, kad vienkāršām zālēm bērniem līdzekļu nepietiek.
Rīgā tiek būvēti nami maznodrošinātajiem par 1600 latiem kvadrātmetrā, lai gan varētu kaut vai Bolderājā, kur katrs trešais dzīvoklis brīvs, tos izremontēt maznodrošinātajiem par 200 latiem kvadrātmetrā. Tas notiek tikai tāpēc, ka kādam vajadzīga daļa,” pašvaldību naudas tērēšanas sistēmu skaidro Apinis.
„Pirmais piedāvājums ir Veselības ministrijai pārņemt pašvaldības funkciju - nodrošināt pakalpojuma pieejamību un sabiedrības veselības nodrošinājumu kopā ar visu naudu. Un premjerministram pārdomāt, ka tieši šāds piedāvājums ievērojami sakārto valsts veselības aprūpi. Mazā valstī uz 2 miljoniem iedzīvotāju nevar būt simt dažādu veselības aprūpes pieejamības sistēmu. Veselības aprūpe atņemtu pašvaldībām šo viņām neraksturīgo funkciju līdz ar 150 miljoniem, un ticiet - veselības aprūpes līmenis paceltos par pakāpi,” prognozē Pēteris Apinis.
Lūk, Latvijas Ārstu biedrības prezidenta Pētera Apiņa viedoklis un ieteikumi:

Budžets kā pārplēsts lupatu deķis jeb veselības sistēmas „izdegšanas sindroms”

Neviens šodien pat neapstrīd faktu par to, ka Rietumeiropā iedzīvotāju veselībai tiek atvēlēti 6-7% no IKP, Austrumeiropā - 4-6%, bet Latvijā - 3%. Neviens neapstrīd to, ka IKP Latvijā uz vienu iedzīvotāju ir divkārt mazāks par Rietumeiropu. Tātad uz katru iedzīvotāju Latvijā solidāri tērē 4-5 reizes mazāk naudas nekā citās Eiropas valstīs. Un mēs jautājam – „kāpēc?”.

Pirmkārt jau tāpēc, ka Latvijas budžets visos šajos 23 gados ir bijis iespējami sarežģīts ciparu savirknējums, lai būtu necaurspīdīgs. Katrs, kas ieskatās Igaunijas Finanšu ministrijas mājaslapā http://www.fin.ee , var ieraudzīt skaidri saprotamus rimbuļus - cik, kam paredzēts. Neceriet kaut ko tādu ieraudzīt Latvijas Finanšu ministrijas dokumentos. Latvijā budžeta sastādīšana tradicionāli ir būvēta, koriģējot iepriekšējā gada budžetu. Parasti valsts budžetā ir neliels pieaugums, un šo pieaugumu sarausta, katram resoram piesviežot mazumiņu. Veselības aprūpes sistēmas problēma ir senajā 1990. gada Ivara Godmaņa valdībā, kad, dalot nabadzības budžetu, Godmanis izlēma - medicīnai pavisam maz, jo ārstus tauta paēdinās. Tā no 1990. gada medicīna palikusi sērdienītēs. Visas valdības savās deklarācijās apņemas sasniegt veselības aprūpei paredzēto 4,1% vai pat 4,5%, bet piemet iepriekšējā gada budžetam dažus miljonus (proporcionāli mazāk par IKP pieaugumu) un veselības budžets pret IKP gadu no gada slīd lejup. Ja nākamā gada budžeta veidošana būs tikpat ignoranta kā līdz šim, tad ar nelielu pielikumu veselības budžets beidzot būs mazāks par 3% no IKP.

Otrkārt, tas ir tāpēc, ka Latvijas valsts ilgstoši darbojusies pēc vēlēšanu gaidīšanas principa, bet īsteni uzticami vēlētāji Latvijā ir bijuši tikai pensionāri. Šā iemesla dēļ pensijas vienmēr bijušas Latvijas politiķu „svētās govis”. Atcerieties - 2009. gadā valsts sektorā strādājošajiem algas tika samazinātas par 25%, bet pensijas netika aiztiktas. Reālās darba algas kļuva mazākas par pensijām. Šodien visi runā par pensiju indeksāciju, aicina indeksēt pensijas līdz 250 latiem, bet neviens negrasās atjaunot 2008. gada algu medicīnas māsai. Vidējā medicīnas māsas alga (uz rokas, strādājot vairāk nekā slodzi - Ls 234, vidējā pieredzējušas māsas pamatalga uz rokas 176 lati) Latvijā pašlaik ir mazāka ne tikai par šo skaitli, bet arī par vidējo pensiju - 180 lati. Līdz ar to Latvija ir valsts, kur valsts alga ir mazāka par pensiju. Cerības, ka medicīnas māsas neaizbrauks strādāt uz Norvēģiju par 6-8 reizes lielāku algu, kļūst par utopiju. Es vēlos atgādināt visiem pensiju indeksācijas faniem - ja Latvijas valsts indeksēs pensijas līdz 250 latiem, medicīnai un izglītībai finansiāla pieauguma nebūs.

Treškārt, tas ir politiskās retorikas dēļ. Apzinoties, ka Latvijā ir daži desmiti ārstu, kas pelna vairākus tūkstošus mēnesī (tiesa, ar šādu kvalifikāciju ASV viņi pelnītu 50 tūkstošus dolāru mēnesī), Latvijas politika, publicistika, KNAB tantes un citi izliekas, ka visām medicīnas māsām, ārstu palīgiem, vecmātēm ar augstāko izglītību un lielu atbildību jāstrādā par naudu, kas ir mazākas par iztikas minimumu (iztikas minimums Latvijā 177 lati, vidējā pieredzējušas māsas pamatalga uz rokas 176 lati). Vēl vairāk - jebkuru mediķu iebildi pārvērš par politisku kampaņu, piemēram, KNAB televīzijas kampaņu pret ārstiem. Politiskā retorika Latvijā nepieļauj domu, ka līdzekļi ir vajadzīgi nevis mediķiem, bet gan pacientiem, ka lielākā daļa veselības līdzekļu aiziet zālēm, aparatūrai, pārsienamajiem materiāliem, operāciju zāļu iekārtām, slimnīcu gaismai un siltumam, ātrās palīdzības mašīnu detaļām un benzīnam.

Latvijas politiķi ir vidēja gadagājuma cilvēki, kas pieredzi par medicīnu smēlušies galvenokārt gripas laikā vai kalnu slēpošanā salaužot roku. Atbilstoši tam viņi neuztver veselības pakalpojuma nopietnību - viņi vēl nezina, ka lielāko daļu naudas medicīna tērē vecu cilvēku ārstēšanā. Tieši pēdējos dzīves gados, ārstējot vēzi vai insultu, cukura diabētu vai sirds asinsvadu mazspēju, tiek tērēts vairāk nekā visā mūžā kopā. Gluži tāpat kā vecs cilvēks vēlas ārstēt savu kaiti un dzīvot dažus gadus ilgāk, arī šodienas politiķis agri vai vēlu kļūs vecs, tērēs lielus sabiedriskos līdzekļus savai ārstēšanai. Un tad par to gādās tie, kas tad maksās nodokļus. Latvijas lielākā sāpe ir nepamatoti liels līdzmaksājums, pacientu iemaksa un maksas pakalpojumi, kas kopā medicīnā ienes gandrīz pusi no visiem līdzekļiem. Latvija nav valsts, kur veselais solidāri maksā par slimo, - Latvija ir valsts, kur pusi naudas jāsagramsta slimajam pašam. Un tā ir reāli Latvijas kā valsts mazspēja.

Sabiedrības veselības globālas attīstības un medicīnas panākumu dēļ strauji pieaug katra individuāla cilvēka dzīves ilgums un sabiedrības iedzīvotāju mūža garums kopumā. Dzīves ilgums kopš 1990. gada ir pagarinājies vidēji par vienu gadu četru gadu laikā (Latvijā vēl straujāk). Sabiedrībā pieaug vecu ļaužu īpatsvars. Veselības aprūpē dominē vecu hronisku iedzīvotāju ārstēšana. Medicīna, ja vien tai ir pietiekami daudz līdzekļu, var pagarināt katra indivīda dzīvi ļoti ievērojami. Katrs indivīds mūsdienās pretendē uz ļoti lielu kopējās naudas daudzumu, lai pagarinātu savu individuālo dzīvi, un neatkarīgi no valsts ekonomiskās bagātības medicīnas sektorā katastrofāli sāk trūkt naudas. Šeit rodas medicīnas pamatparadokss - jo vairāk naudas tiek ieguldīts veselības aprūpē, jo cilvēki dzīvo ilgāk (sadzīvo ar savu hronisko slimību), jo lielāki resursi vajadzīgi veselības aprūpei. Visās valstīs, kas nonāk šajā ekonomiskās attīstības stadijā, sākas iedzīvotāju strauja neapmierinātība ar veselības aprūpes sistēmu un veselības aprūpes finansēšanu.

Valstij patiesībā ir tikai divi uzdevumi - lai iedzīvotāji dzīvo ilgāk un kvalitatīvāk. Latvija šobrīd ir izvēlējusies ceļu - lai tie cilvēki ātrāk mirst nost, līdzekļus tērējot relatīvi apšaubāmām kvalitātēm - jaunam VID namam, jauniem elektriskajiem vilcieniem, „Parex” bankas glābšanai utt.

Un tomēr - atgriezīsimies pie mūsu pamatuzstādījuma - Latvijas valsts budžets ir sakārtots tā, ka veselībai ir iedota ceturtā daļa līdzekļu par maz. Un neviens netaisās pārskatīt kopbudžeta sastādīšanu, bet papildus piedalīt kaut ko no tā, ko nodokļu maksātāji vairāk samaksā. Tātad - valsts budžets 2014. gadā būs par kādiem 100 miljoniem lielāks (Valdis Dombrovskis man privātā sarunā ir teicis, ka 60 - 70 miljoni, bet gan jau viņu piespiedīs padalīt kaut ko uz nākotnes rēķina), un visi mēģinās šo naudiņu sadalīt - skolotāju algām, Piebalgas ceļu remontam, jaunajai Gaismas pilij, cietumu atjaunošanai, jauniem krasta apsardzes kuģiem, dalībai olimpiskajās spēlēs un gaidāmajai Latvijas prezidentūrai Eiropas Savienībā.

Par visu pārējo Finanšu ministrijas ierēdņi braši teiks - vairāk iedot nevaram, tad jums kaut kam jāņem nost. Un vēl ar asariņu acīs piebildīs, ka tad jau nāksies noņemt zinātnei, bāreņu pabalstiem vai psihiski slimu ļaužu pansionātam. Es pajautāju saviem kolēģiem - kam tad naudu ņemt nost, un viņi visi iekliedzās - armijai. Bet Latvijai taču būtu jāpilda savas saistības par aizsardzības budžetu 2% apmērā (no budžeta, nevis IKP!), nu labi - kaut vai tos pašus 1,2%, ko šogad.

Un tomēr pavērosim Latvijas budžeta pīrāgu. Latvija ir izveidota nevis par valsts centralizētas varas valsti, bet par pašvaldību valsti. Paskatieties - premjers saņēmis gadā 23 tūkstoši latu, bet Nils Ušakovs kā Rīgas mērs (kopā ar ienākumiem no Rīgas brīvostas) 54 tūkstošus latu. Mazpilsētas mērs, kā likums, pelna vairāk nekā ministrs. Premjers taupa katru latu, bet Rīgas pilsēta iepērk jaunus tramvajus par miljoniem, kas tukši vizinās uz Mežaparku. Cilvēkiem patīk jaunie tramvaji, bet skaidrs, ka tie nopirkti par neadekvāti lielu naudu, par nodokļu maksātāju naudu, brīdī, kad vienkāršām zālēm bērniem līdzekļu nepietiek.

Rīgā tiek būvēti nami maznodrošinātajiem par 1600 latiem kvadrātmetrā, lai gan varētu kaut vai Bolderājā, kur katrs trešais dzīvoklis brīvs, tos izremontēt maznodrošinātajiem par 200 latiem kvadrātmetrā. Tas notiek tikai tāpēc, ka kādam vajadzīga daļa.

Trešais piemērs ir ziņa, ka kūrortpilsēta deva 70-85% atlaidi nekustamā īpašuma nodoklim. Tātad kūrortpilsētai vienkārši budžets bija par 70% pārspīlēti liels.

Pašvaldību funkcijās ir arī veselības pakalpojuma pieejamības nodrošināšana saviem iedzīvotājiem un sabiedrības veselības funkcijas. Katra pašvaldība to pilda pēc savas izpratnes. Daļā pašvaldību lēmumus par veselību pieņem mērs pats, citās - kāds no deputātiem, parasti ārsts vai ārsta palīgs, kas uz Latvijas kopējo veselības aprūpi skatās no sava zvanu torņa, bet citās lēmumi ir vienkārši - iegādāties datortomogrāfu, nopirkt jaunus datorus vai izremontēt telpas. Rezultātā mums ir vairāk nekā 2000 radioloģisko vienību (datortomogrāfu, magnētiskās rezonanses datoru, digitālo rentgenaparātu) uz nepilniem 200 radiologiem, mums ir lielākais ar datortomogrāfu un magnētisko rezonansi izmeklēto iedzīvotāju skaits, galu galā - mums ir konkurējoši datortomogrāfi viens pretim otram pilsētas slimnīcā un poliklīnikā. Tas viss tik un tā nāk no mūsu kopējās naudas. Un nekādas reālas atbildības. Tiesa, dažas pašvaldības veselībai novirza patiesi lielus līdzekļus, slimnīcas izremontētas un aprīkotas daudzkārt jaudīgāk nekā P. Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca, bet sistēmai tas pārlieku nepalīdz.

Pirmais piedāvājums ir Veselības ministrijai pārņemt pašvaldības funkciju - nodrošināt pakalpojuma pieejamību un sabiedrības veselības nodrošinājumu kopā ar visu naudu. Un premjerministram pārdomāt, ka tieši šāds piedāvājums ievērojami sakārto valsts veselības aprūpi. Mazā valstī uz 2 miljoniem iedzīvotāju nevar būt simt dažādu veselības aprūpes pieejamības sistēmu. Veselības aprūpe atņemtu pašvaldībām šo viņām neraksturīgo funkciju līdz ar 150 miljoniem, un ticiet - veselības aprūpes līmenis paceltos par pakāpi.

Latvijas attīstību pašlaik var formulēt kā šķēršļu skrējienu starp divām vēlēšanām, kur augstais kavēklis ar ūdensbedri būs Eiropas atzinums par Latvijas gatavību pievienošanai eiro zonai. Vieglatlētikā 3000 metru šķēršļu skrējienā katrā aplī ir piecas barjeras, bet aiz vienas no tām ir gandrīz 5 metrus gara ūdensbedre. Latvijas valsts stadiona skrejceļš nav gluds arī pārējā distances daļā. Neredzēdami priekšā gludu distanci un skaidrus sacensību noteikumus, liela daļa dalībnieku izdeg, ko medicīnā mēs saucam par izdegšanas sindromu. Kaut pasaulē runā par izdegšanas sindromu atsevišķu profesiju pārstāvjiem (parasti tiem, kam jāsniedz palīdzība citiem, - mediķiem, skolotājiem, ugunsdzēsējiem un lielu uzņēmumu vadītājiem), literatūrā nereti parādās ziņas par kolektīvu izdegšanu. Pašlaik rodas iespaids, ka kolektīvi „izdeg” Latvijas valsts. Un valsts arogances dēļ visvairāk izdeg medicīna - kā cilvēki, tā sistēma. Gaidīsim 9. jūliju, kad Eiropa dos savu atzinumu par lata nomaiņu pret eiro, un tad tik sāksies jampadracis - kā budžeta pārplēsto deķi katra nozare raus uz savu pusi.

Anda Leiškalne/ Foto: Edijs Pālens/ LETA

Tā atbildības daļa, kas atkarīga no pacienta

 

Diskusija par pacientu līdzestību veselības aprūpē

No žurnāla "Doctus"
Pacientu Ombuds . | 2013. gada 19. jūnijs
Pirmdien, 2013. gada 17. jūnijā Pacientu ombuds organizēja ekspertu diskusiju veltītu tēmai par pacientu līdzestību. Gan bēdīgie Latvijas iedzīvotāju veselības rādītāji, gan nepietiekamais veselības nozares finansējums, kā arī daudzas sociālas problēmas ir rosinājušas mūs domāt par veidiem, kā neatkarīgi no jau minētajām problēmām, iespējams uzlabot sabiedrības veselību, izpratni un efektivizēt ārstēšanās procesu.
Pacientu līdzestība ir atbilde daudzās situācijās. Attīstīta pacientu līdzestība palīdz ietaupīt gan valsts, gan personīgos līdzekļus. Zinoši un atbildīgi pacienti un iedzīvotāji kopumā ir mērķis, uz kuru visiem kopā jāvirzās. 
Liene Šulce-RēveleLiene Šulce-Rēvele

Pacientu ombuds dalījās ar dažiem secinājumiem no nesen veiktās pacientu aptaujas par medicīnisko datu pieejamību un pacientu līdzestību - sagatavošanos vizītei pie ārsta, noteikto rekomendāciju ievērošanu u.tml. Diskusijā piedalījās: Pacientu ombuda valdes priekšsēdētāja Liene Šulce-Rēvele, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas galvenais onkoloģijas speciālists dr. Jānis Eglītis, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Zobārstniecības un sejas ķirurģijas centra vadītājs dr. Andis Paeglītis, Med Record Bank valdes priekšsēdētāja Aija Rezevska, Slimību profilakses un kontroles centra vecākā veselības veicināšanas koordinētāja Solvita Kļaviņa, Pacientu ombuda saskarsmes konsultante, klīniskais psihologs Ilze Ābelniece, Veselības centra 4 ģimenes ārste dr. Dana Misiņa.
Līdzestību ārstniecības procesā varam mērīt pēc tā, vai pacienta uzvedība sakrīt ar ārsta sniegtajām rekomendācijām un pacients atbilstoši līdzdarbojas savas veselības uzlabošanā. Pacienta līdzatbildība ir tieši atkarīga no tā, vai un kādi ir pieejamie resursi, motivācija, uzticēšanās starp ārstu un pacientu, zināšanas un izpratne, kā arī atbalsta sistēma.
Daži citāti no ekspertu pārdomām:
Ilze Ābelniece: „Līdzestības pamatā ir komunikācija. Nereti vērojams uzticēšanās trūkums starp ārstu un pacientu, ir pacienti, kuri domā, ka "komunikācija sākas tikai no 25 Ls". Savukārt, jautājot pacientiem, ko viņi paši ir gatavi darīt savas veselības labā, daudzreiz vērojam klusumu..."
Jānis Eglītis: „Pacienti dalās divās daļās, ir tādi, kas apzināti seko līdzi savam veselības stāvoklim un vēlas sasniegt pēc iespējas labāku rezultātu, otra daļa izvairās no ārstēšanas, piemēram, onkoloģijas jomā, jo ļoti baidās no slimības, nejūtas pietiekami informēti par saslimšanu. Cilvēki apzinās, ka viņiem ir hroniska saslimšana, ja tiek izskaidroti simptomi, kas var liecināt par slimības atgriešanos, tad viņi arī seko līdzi, savlaicīgāk iet uz pārbaudēm utt. Līdzestību ietekmē arī sociālais stāvoklis un nepietiekamais finansējums."
Dana Misiņa: „Globāli skatoties, pieaug novecošanās, grūti nodrošināt līdzestību arī pacientam, kurš, piemēram, nejūt sāpes, tomēr ir nopietni slims. Līdzestību ietekmē apmēram vairāki simti faktoru. Galvenie ir saistīti ar aprūpi, pacientu izglītošanu arī no veselības aprūpes puses, kas jau nozīmē komandas darbu - primārā, sekundārā veselības aprūpe. Lielā mērā tas saistīts arī ar īso pacienta vizītes laiku, kurā grūti sniegt daudzpusīgu informāciju par ārstniecības procesu. Ļoti pietrūkst laika un to izjūt visi".
Andis Paeglītis: „Zobārstniecībā situācija mēdz atšķirties samaksas dēļ, un pacienti, maksājot naudu, vairāk interesējas par tālāko ārstniecības procesu. Ārkārtīgi būtiska ir uzticēšanās starp ārstu un pacientu, ir jāveido savstarpējais kontakts, tad ir arī vērojami rezultāti. Uzticēšanos un komunikāciju uzlabo arī komandas darbs, kas atspoguļojas pacienta apmierinātībā. Ne vienmēr vecāki ir pietiekami atbildīgi par sava bērna mutes veselību. Bērns reizēm zina labāk to, cik bieži un kā ir jātīra zobi, jo ejam uz skolām un stāstām. Pieaugušajiem ir jāstrādā ar bērniem, jārunā par profilaksi, ārstiem jārunā ar pacientu par ārstniecības plānu. Līdzestība ir arī tad, kad pacients zina, kas ar viņu notiks, kāds būs ārstēšanās plāns, ar ko būs jārēķinās. Ārstniecības plānam ir liela loma."
Solvita Kļaviņa: „Mēs domājam par dažādiem veidiem, lai pēc iespējas dažādākās formās uzrunātu iedzīvotājus, strādājam pie informatīvo materiālu izveidošanas, notiek sadarbība ar pašvaldībām, ģimenes ārstiem. Ģimenes ārsta otrā māsa ir tas cilvēks, kas var runāt ar pacientu par profilaksi, kamēr ārstam 15 minūšu vizītē ne vienmēr šiem jautājumiem pietiek laika. Ņemot vērā, cik daudz neprecīza un ne vienmēr ticama informācija ir pieejama internetā, ģimenes ārsts ir tā persona, kurai pacienti vairāk tic. Tiek popularizēta vēža skrīninga programma, lai mudinātu iedzīvotājus pārbaudīt savu veselības stāvokli."
Jānis Eglītis: „Skrīninga programmai Latvijā atsaucība ir aptuveni 30%. Lai būtu izpratne, ir jābūt regulārai informācijai sabiedrībā, nepietiek tikai ar kampaņveidīgām aktivitātēm."
Solvita Kļaviņa: „Par veselības veicināšanu esošā finansējuma ietvaros tiek domāts, kā maksimāli racionāli tiktu izlietoti līdzekļi, lai gūtu iespējami efektīvāku rezultātu. Protams, šai sadaļai finansējuma ir par maz."
Aija Rezevska: „Pasaulē mainās ārsta un pacienta attiecību modelis. Pacienti arvien vairāk  iesaistās savā ārstēšanas procesā. Mēs saviem klientiem piedāvājam mūsdienīgas tehnoloģijas, kas palīdz uzlabot komunikāciju starp pacientu un ārstu. Viens no svarīgiem aspektiem, lai cilvēks var brīvi piekļūt saviem medicīniskajiem dokumentiem un tos uzrādīt izvēlētājam ārstam. Svarīgi, lai informācija ir apkopota no ārstniecības iestādēm vienuviet, sistematizēta. Ārsts, ieraugot pacienta iepriekšējo veselības vēsturi, iepriekš veiktos izmeklējumus var ātrāk un vieglāk palīdzēt. Tāpat cilvēks un ārsts var ērti sekot asinsspiediena, pulsa, holesterīna u.c. izmaiņām grafikos. Lai cilvēks izpildītu ārstēšanās plānu, cilvēks var saņemt atgādinājumus uz telefonu, lai, piemēram, neaizmirstu laikā iedzert zāles, apmeklēt ārstu utml. No pasaules pieredzes skatoties, pacienta līdzestību arī ietekmē, vai cilvēks var izlasīt savus  medicīniskos datus.
Liene Šulce - Rēvele: „Diemžēl joprojā'm ir daudz piemēru, kad pacienti ziņo, ka iztrūcis skaidrojums no ārsta tieši par to, kas ir rakstīts izrakstā, kādi izmeklējumi tika veikti, ar kādu mērķi un kādas ir turpmākās rekomendācijas. Pacientiem bez ārsta skaidrojuma ir grūti izprast profesionālo terminoloģiju. Un ir lieliski, ja ir dažādi rīki, kā sakārtot medicīnisko dokumentāciju, bet neatsverams ir ārsta skaidrojums pacientam. Kā arī ārstam ir jāpārliecinās, ka pacients ir sapratis stāstīto, lūdzot to saviem vārdiem atkārtot. Tad veidojas labs pamats, lai pacients kļūtu līdzestīgs."
Jānis Eglītis: „Vismaz lielās slimnīcas un vairākas privātas iestādes sāk pāriet uz elektroniski sagatavotiem medicīniskajiem dokumentiem. Ņemot vērā, ka dokumentos bieži tiek izmantoti latīniskie nosaukumi, primāri ir nepieciešams diagnozes skaidrojums, tālākā ārstēšana, bet tas jau ir atkarīgs no komunikācijas starp ārstu un pacientu. Pret to jāizturas atbildīgi."
Ilze Ābelniece: „Redzam, ka iedzīvotāji nereti izvēlas mazticamus un nedrošus avotus informācijas meklēšanai. Svarīgi, ka ārsts iedot īsu un koncentrētu informāciju pacientiem par to, kur meklējama droša un pārbaudīta informācija par saslimšanu."
Liene Šulce - Rēvele: "Ne mazāk svarīgs aspekts pārdomām ir atbalsta sistēma pacientiem. Vai ir tuvinieki, kas atbalsta un saprot, kas notiek, zina, kā palīdzēt, ir līdzatbildīgi. Novērojam, ka bieži trūkst līdzcilvēku atbalsta. Tāpat trūkst arī atbalsta personāls ārstniecības iestādēs un ārstu praksēs."
Jānis Eglītis: „Daudzās valstīs ir izplatīts brīvprātīgais darbs ārstniecības iestādēs, sabiedrības līdzatbildība par citiem sabiedrības locekļiem. Tas ir sabiedrības labklājības un audzinātības līmenis. Latvijā, piemēram, jauno mediķu izglītības programmām ir dažādi ierobežojumi, kas traucē pietiekami laiku pavadīt redzot pacientus, pastrādājot par sanitāru, piemēram."
Kā labāk informēt?
Dana Misiņa: „Svarīgi, ka ārstiem tiktu nodrošināta piekļuve regulāri atjaunotai, papildinātai datu bāzei, kur apkopta informācija, ko sniegt pacientiem, piemēram, par veselības nozares NVO, kur var saņemt atbalstu, vai arī informācija par saslimšanu informatīva materiāla formā, kuru var ērti parādīt un izdrukāt."
Aija Rezevska: „Būtu lieliski, ja iedzīvotājiem būtu biežākas izglītojošas informācijas kampaņas par to, kas ikvienam cilvēkam atbilstoši savai vecuma grupai būtu jāizdara veselības saglabāšanai, pat ja cilvēkam nav sūdzību, piemēram, vismaz reizi gadā jāveic asinspiediena kontroli, analīzes u.tml. Jārod kanāli, kā informēt cilvēkus mērķtiecīgāk. Varētu ņemt piemēru no CSDD efektīvajām informācijas kampaņām."
Jānis Eglītis: „Informācijas kanāli jāizvēlas arī atbilstoši iedzīvotāju vecuma grupai, visaktīvāk būtu jāstrādā ar jaunāko paaudzi, informācijas izvietošanai jāizmanto interneta avoti, kurus jaunieši izmanto visbiežāk. Attiecībā uz vēža skrīningu programmu, līdzestību sekmē arī pacientu apzvanīšana un personīgi atgādinājumi par pārbaudēm. Līdzekļi, kas vajadzīgi, piemēram, pacientu sazvanīšanai, nav salīdzināmi ar tiem, kas vajadzīgi smagu slimību ārstēšanai."
Liene Šulce Rēvele: „Runājot par līdzestību, jāatceras arī biežākais līdzestības problēmu aspekts - zaļu lietošana. Ja iztrūkst līdzestības šajā ziņā, efekts var būt dubultā negatīvs. Piemēram, nepareiza, vai nepamatota antibiotiku lietošana. Dažādu medikamentu mijiedarbības neievērošana, vai pacienti, kuri nevar atļauties medikamentus, bet baidās to atklāti atzīst savam ārstam. Medikamentu lietošana ir tiešs līdzestības rādītājs. Pacientiem daudz vairāk jāskaidro, kāpēc vispār ir jālieto zāles un kāpēc ir svarīgi tās lietot pareizi, kāpēc nedrīkst melot par to, vai un kā zāles ir lietotas.
Vēl viena būtiska problēma, kas raksturo mūsdienu situāciju, ir bezrecepšu medikamentu lietošana, nevēršoties pie ārsta, bet tikai reklāmas ietekmē."
Jānis Eglītis: „Hroniskajiem pacientiem vairāk vai mazāk ir kārtība ar medikamentu lietošanu, jo vairāk ir bijis skaidrojošais darbs un ar slimību pacienti sadzīvo ikdienā, savukārt daudz problēmu ir, piemēram, pie saaukstēšanās, tur nereti ir pārspīlēta zāļu lietošana, trūkst izpratnes par to, kas un kāpēc ir vajadzīgs. Tāpat ir arī ar antibiotikām, kur būtu attīstāms darbs ar farmaceitiem, kuri var ieteikt, rekomendēt un izskaidrot pacientiem negatīvās sekas pārmērīgai un ne vienmēr pamatotai antibiotiku lietošanai."
Ilze Ābelniece: „Mūsdienās Latvijā netiek pietiekoši novērtēta klīnisko farmaceitu loma, trūkst atsaucības arī no ārstniecības iestāžu puses. Ārsti nevar zināt visu par zālēm, un neatkarīga farmaceita atbalsts ļoti palīdzētu."
Dana Misiņa: „Aktuāls jautājums ir par zāļu aprakstiem. Pacients no aprakstā iekļautās informācijas var apjukt, tāpēc svarīgi, ka viņam tiek paskaidrots būtiskākais par zāļu lietošanu un iespējamajām blakusparādībām."
Aija Rezevska: „Ir situācijas,  kad cilvēkiem vajadzētu spēt atbildēt, kāda ir viņa saslimšana, kādus medikamentus viņš lieto u.tml. Tāpēc ir svarīgi, lai cilvēks šo informāciju mediķiem var koncentrētā veidā ātri nodot."
Liene Šulce - Rēvele: „Klausoties par līdzestību zāļu lietošanā, rodas ideja, ka jāapsver informācijas kampaņas, kas aicinātu iedzīvotājus - būt atklātiem pret savu ārstu. Latvijas sabiedrībai ir tendence ilgi ciest, slimam doties uz darbu, savlaicīgi neapmeklēt ārstu, nepadomājot par iespējamajām sekām. Cilvēki baidās no ļoti daudz kā, un dažkārt baidās arī no tā, ka ārsts nosodīs pacientu par vienu vai otru rīcību, kam ir arī pamats, tādēļ, ja gribam veicināt līdzestību, ir jāmazina bailes."
Ilze Ābelniece: „Un nedrīkstam arī aizmirst, ka domājot par pacientiem, ir jānodrošina atbalsts ārstniecības personām, psiholoģisks atbalsts grūtos darba apstākļos pie esošā ārstu  un māsu trūkuma, izdegšanas sindroma, jāveicina izglītošana komunikācijas jomā."
Ar šiem un citiem ekspertu viedokļiem kopā ar Pacientu ombuda veikto aptauju būs iespējams iepazīties vienotā ziņojumā 2013. gada rudenī. Pacientu ombuds plāno turpināt darbu ar pacientu līdzestības jautājuma analīzi un attīstīšanu, lai Latvijas iedzīvotāji, neatkarīgi no nepietiekama veselības aprūpes finansējuma un daudzām sociālām problēmām, spētu pilnvērtīgāk un atbildīgāk aizstāvēt savas vajadzības veselības uzturēšanā. Zināšanas par savu veselību ir pamats, ko, ceram, novērtēs arī izglītības nozares vadītāji nākotnē. Savukārt mediķiem ir jārada vide, lai varētu ar pacientiem komunicēt veidā, kas rada uzticēšanos un līdz ar to - līdzestību.

svētdiena, 2013. gada 9. jūnijs

Tām, kas apzināti dzemdē Valgā

Rosina pārbaudīt Latvijas māmiņas, kuras apzināti dzemdējušas Valgā (114)

07.jūnijs 2013  16:35
Bažījoties par valsts naudas neatbilstošu tērēšanu, Nacionālais veselības dienests (NVD) pievērsies dzemdībām Valgā un lūdz Igaunijas pusi pārbaudīt 58 gadījumus; NVD vēlas uzzināt, vai sievietes, iepriekš plānojot, no Latvijas nav devušās dzemdēt uz Igauniju, informēja dienestā.
Jau iepriekš medijos izskanējis, ka nereti Valgas slimnīcā dzemdē Valkā dzīvojošas sievietes. Valkā vairs nav dzemdību nodaļas, tuvākā ir 50 km attālumā Vidzemes slimnīcā Valmierā. Savukārt dvīņu pilsēta Valga no Valkas ir 2 km attālumā.
Jau iepriekš medijos izskanējis, ka nereti Valgas slimnīcā dzemdē Valkā dzīvojošas sievietes. Valkā vairs nav dzemdību nodaļas, tuvākā ir 50 km attālumā Vidzemes slimnīcā Valmierā. Savukārt dvīņu pilsēta Valga no Valkas ir 2 km attālumā.
No Latvijas veselības aprūpes budžeta par dzemdībām Igaunijā jāmaksā dārgāk nekā par Latvijā notikušām, norādīja dienestā. NVD pārstāve Laura Lapiņa uzsvēra, ka ar Eiropas Veselības apdrošināšanas karti (EVAK) var saņemt medicīnas pakalpojumus tikai neatliekamās situācijās, nevis apzināti turp dodoties saņemt pakalpojumus.

Piemēram, EVAK karti var lietot, ja sieviete ir devusies uz Igauniju, piemēram, atpūtas vai darba braucienā un viņai pēkšņi sākas dzemdības, sacīja Lapiņa.

Medicīnas tiesību institūta vadītāja tiesību zinātņu doktore Solvita Olsena ir pārsteigta par NVD iecerēm pārbaudīt dzemdības un vispirms atgādina, ka dzemdības pēc būtības ir neatliekamā, nevis plānveida palīdzība. Turklāt Latvijai noteikti nevajadzētu riskēt ar māšu un bērnu dzīvību, labi zinot, cik mūsu valstī augsti ir mirstības rādītāji, viņa uzsvēra aģentūrai BNS.

"Vai Latvijai tiešām vajadzētu tieši uz to ekonomēt?" jautāja Olsena.

Pērn Valkai līdzās esošajā Igaunijas pilsētā Valgā dzemdēja 146 sievietes no Latvijas, liecina Valgas slimnīcas dati. Saņemot neatliekamās medicīniskās palīdzības pakalpojumus citā valstī, nepieciešama EVAK. Pašai sievietei par dzemdībām kā neatliekamo palīdzību nav nekas jāmaksā, tās apmaksā Latvija.

Igaunijā valsts apmaksātas dzemdības vidēji maksā 737 eiro jeb aptuveni 510 latu. Latvijas tarifs ir no 181 lata fizioloģiskām dzemdībām līdz 347 latiem dzemdībām ar ķeizargriezienu.

Jau iepriekš medijos izskanējis, ka nereti Valgas slimnīcā dzemdē Valkā dzīvojošas sievietes. Valkā vairs nav dzemdību nodaļas, tuvākā ir Vidzemes slimnīcā Valmierā.

Attālums no Valkas līdz Valmierai ir apmēram 50 kilometru. Valka un Valga ir tā sauktās dvīņu pilsētas, attālums ir aptuveni divi kilometri.

Olsena norāda, ka no drošības viedokļa ir pilnīgi saprotams, ka, piemēram, sievietes brīdī, kad sākas dzemdības, izvēlas dzemdēt tuvākajā slimnīcā, nevis mērot krietnu attālumu. Tiesību zinātņu doktore arī sacīja, ka valstij vajadzētu analizēt, kāpēc Igaunijas tarifs par dzemdībām ir augstāks nekā Latvijas.

NVD pārstāve Lapiņa pastāstīja, ka šajā nedēļā NVD direktors Māris Taube tikās ar Igaunijas Veselības apdrošināšanas fonda valdes priekšsēdētāju Tanelu Rosu.

Ross NVD paskaidrojis, ka jau ir runājis ar Valgas slimnīcas direktoru un atzinis, ka arī Igaunijas fonds neatbalsta plānveida, tostarp plānveida dzemdību (kad sieviete dodas uz citu valsti ar mērķi saņemt dzemdību palīdzību), palīdzības sniegšanu, balstoties uz EVAK, sacīja Lapiņa.

Viņa arī norādīja, ka NVD pastāv uz to, lai būtu vienlīdzība, nevis par daļu dzemdību maksā vienu summu, bet par daļu vairāk.

Lapiņa arī atgādināja, ka šogad rudenī stāsies spēkā ES direktīva par pacientu tiesību īstenošanu pārrobežu veselības aprūpē, kas attieksies uz plānveida pakalpojumiem. Tad Latvijas iedzīvotāji varēšot citās valstīs izmantot plānveida pakalpojumus, paši piemaksājot starpību starp Latvijas tarifu (summu, ko maksā valsts) un ārvalsts tarifu.

NVD pārstāve arī norādīja, ka Igaunijas Veselības apdrošināšanas fonds bija atsaucīgs un solīja pārbaudīt aizdomīgos gadījumus un par rezultātiem ziņot Nacionālajam veselības dienestam.

NVD esot norādījis konkrētus 58 gadījumus, kuros esot aizdomas tieši par dzemdību palīdzību sniegšanu.

Pēc NVD pārstāves Lapiņas teiktā, NVD vēl skaidri nezina, kā rīkosies, taču viens no variantiem varētu būt rēķinu neapmaksāšana Igaunijai, ja pierādīs, ka tā ir bijusi plānveida palīdzība. "Protams, tam ir nepieciešami dokumentāli pierādījumi, tam jābūt precīzi noteiktam. Taču mēs jau arī nedrīkstam maksāt par plānveida palīdzību, tikai par neatliekamo," skaidroja Lapiņa.

BNS/ Foto: AFP

sestdiena, 2013. gada 8. jūnijs

Laimīgākam ārstam laimīgāki pacienti

2003.gadā "American Journal of Medicine" publicētie dati vēstīja, ka Amerikā katrs trešais ārsts jūtas pārstrādājies un izdedzis.
Ja ārsts negūst praksē strādājot gandarījumu, degradējas pacientu-ārstu attiecības. Pētot 26 020 pacientus Bostonā, kas saņēmusi palīdzību pie 166 internistiem, secināts, ka pacienti divreiz biežāk bija apmierināti ar saņemto aprūpi gadījumos, kad aprūpi sniedzis ārsts, kas ir apmierināts ar savu darbu. Ārsti, kas ir nepmierināti ar savu darbu gandrīz četras reizes biežāk tiecas samazināt to laiku, ko velta darbam, liecina 2006.gadā veikts pētījums, kurā bija iesaistīti  1700 ārstu.