pirmdiena, 2013. gada 23. decembris

Nakstssvece sievietes veselībai (vairāk jaunajā žurnālā "Patiesā dzīve")

Naktssveces mirdzuma noslēpumu minot

Mirdzoši dzelteni ziedi, kas kā sveces liesmiņas kliedē krēslā grimstošo mežmalu. Ziedi ar īpašu, sveces vai laimīgas sievietes starojumu. Ak, ja vien šo mirdzumu varētu aizņemties! Naktssvece var un ir gatava dāsni dāvāt sava mirdzuma noslēpumu arī cilvēkiem.

Sākotnēji naktssveces savu mirdzošo enerģiju dāvāja Ziemeļamerikas indiāņiem. Tolaik dziedniekiem nebija tik daudz zināšanu bioķīmijā un farmakoloģijā, lai ietu zinātnisko uz pierādījumiem balstīto ceļu. Tā bija vairāk dabās izjūtās balstīts ceļš, taču daudzu gadu laikā pierādījis naktssveces efektivitāti.

Indiāņu pārtika un zāles
Naktssveces saknes ēda līdzīgi kā kartupeļus, ēda arī sēkliņas, savārītus lakstus izmantoja brūču dziedēšanai un ādas vainām. No tā tapa līdzekļi, kas ne tikai atdeva ādai mirdzumu, bet dziedēja brūces. Indiāņi naktssveces mērcēja siltā ūdenī un ar sildošām kompresēm dziedēja sasitumus un ādas problēmas. Naktssveces saknes novārījumus pret klepu. Indiāņi naktssveci lietoja arī kā temperatūru pazeminošo līdzekli, bet indiāņu sievietes bija ievērojušas, ka naktssveces sēkliņu graušana atvieglo nepatīkamās sajūtas pirms mēnešreizēm.
17. gadsimtā naktssvece atceļoja uz Eiropu – to atveda jūrnieki ar kuģiem, kas eksportēja kokvilnu no Amerikas. Naktssveces bija labas zāles jūras vilku skarbajai, okeāna vēju un saules pārbaudījumus pārcietušajai ādai. Tā līdzēja gan ievainojumu, gan ādas problēmu, gan drudža ārstēšanai un citos gadījumos. Drīz vien naktssvece izplatījās Eiropā arī savvaļā un arī Latvijā. Tagad augs izplatījies pat līdz  Kaukāzam un tālajiem austrumiem. Mērenā un subtropu joslā. Audzē arī kā krāšņumaugu ir dažādas hibrīdas šķirnes.

 Brīnumainā taukskābe
Naktssveces visā Eiropā izplatījās savvaļā, par tās ārstnieciskajām īpašībām klīda runas, to dēvēja pat par ķēniņa panaceju, tomēr sākumā īpašu popularitāti Eiropā tās neguva. Zinātniskie pētījumi naktssveču izmantošanai deva jaunu pagriezienu. 1917. gadā no naktssvecēm vācu zinātnieki ieguva eļļu un sāka to pētīt. Jau 1919. gadā naktssvecēs atklāja vēl nezināmu nepiesātināto taukskābi un nosauc to par gamma-linolēnskābi (GLS vai angliskajā varantā GLA) ar 18 oglekļa atomu ķēdi un trīs dubultsaitēm. Tā kā pirmā no tām atrodas pie sestā oglekļa atoma, šī taukskābes pieder pie omega seši taukskābēm. Šī taukskābe vēlāk atklāta arī gurķenes, upeņu un kaņepju sēklu eļļā, bet 1984. gadā arī mātes pienā.
Vairāk par gamma-linolēnskābes ietekmi uz veselību sāka interesēties 1960. gadā, kad britu zinātnieki ar to veica līdzīgu eksperimentu, kā atklājot vitamīnus. Sākumā žurkas pakļāva diētai, kurā trūka tauku un līdz ar to taukskābju, kamēr dzīvnieciņiem radās ādas problēmas un sāka izkrist apspalvojums. Tad žurkas sadalīja divās grupās. Pirmajai deva barību papildinātu ar gamma linolēnskābi, otrajai – linolskābi, ko satur dažādas augu eļļas. Tās, kurām deva gamma linolēnskābi, ātrāk sadziedēja ādu un ataudzēja apmatojumu.

Ietekmē katru šūnu
Pētījumi turpinās vēl līdz šodienai un tie atklāj aizvien smalkāk, kā darbojas gama-linolēnskābe un kā tā ietekmē katru mūsu šūnu un līdz ar to dažādas organisma norises. Būtiskākie ir daži principi, kas ļauj labāk saprast, kāpēc šī viela tik ļoti palīdz organismam sakārtoties.
·       GLA atrodas šūnu membrānās, līdz ar to ir ārkārtīgi nepieciešama katras šūnas vielmaiņai, sevišķi ādas šūnām
·       GLA palīdz šūnās uzsūkties kalcijam
·       GLA ir cieši saistīta ar prostoglandīnu sintēzi, kas savukārt kontrolē daudzas organisma procesus un sistēmas, galvenokārt imunitāti un iekaisumu procesus, kā arī reproduktīvo sistēmu.
·       GLS ietekmē trombocītus jeb asins plātnītes, ietekmējot asins recēšanu un trombu veidošanos. Pētījumi liecina, ka noteiktas devas GLS dod līdzīgi efekti kā zāles – antikoagulanti.
·       GLS darbojas kā antioksidants un palīdz cīņā ar brīvajiem radikāļiem

Deficīts ir daudziem 
Teorētiski GLA cilvēka organismā vajadzētu sintezēties no citas taukskābes - linolskābes, taču ne vienmēr tas notiek. Stress, smēķēšana, gaisa piesārņojums, pārmērīga piesātināto tauku uzņemšana ar pārtiku, alkohols, kā arī trans-taukskābes, ko pat nezinot apēdam ar maizi, cepumiem, pastētēm, saldējumu,– visi šie faktori var izjaukt trauslo taukskābju pārtapšanas mehānismu un organismam reāli pietrūkst GLS. Reaģē āda, kļūstot sausāka un asāka, reaģē hormonu sistēma, ko vislabāk jūt sievietes, reaģē viss organisms. Tieši tāpat, kā ja pietrūkst kāds svarīgs vitamīns. Iedodot trūkstošo taukskābi, mazinās tās deficīta sekas un organisms parāda apbrīnojamas pašsakārtošanās spējas.

Tās nav zāles
Pirmā slimība, kuras ārstēšanai izmantoja naktssveces eļļu ir multiplā skleroze.
Lai gan daudzos nopietnos zinātniskos pētījumos pierādīts, ka naktssveces eļļa un gammalinolskābe (GLS) spēj ļoti veiksmīgi risināt dažādas veselības problēmas, tomēr jāatceras – tās nav zāles. GLS, tāpat kā vitamīni, ir klasisks uztura bagātinātājs. Tā risinās tikai tās problēmas, kas radušās pietrūkstot šai vielai uzturā. Ja problēmu būs radījis kādas citas vielas trūkums vai cits iemesls – izmaiņu var arī nebūt. Tomēr, kā jau daudzi uztura bagātinātāji, naktssveces eļļa un gamma-linolēnskābe ir drošības ziņā tuvāki pārtikai nekā zālēm.
Arī likumdošana paredz ļoti saudzīgas dienas normas – parasti vienu trešo daļu no zemākās terapeitiskās devas.
Kā uztura bagātinātājam naktssveces eļļai ir raksturīga ilgstoša harmonizējoša, sakārtojoša iedarbība. Tā nav tablete, kura strauji mainīs norises organismā 15 minūšu laikā vai vēnā laižams preparāts, kas iedarbojas vēl ātrāk. Pamazām un dabiski sakārtojot organismu rezultāti, atkarībā no problemātiskās jomas parādās astoņu nedēļu vai pat pusgada laikā. Īsākais laiks, kurā naktssveces eļļa deva rezultātus bija pētījumā, ko Vācijā ar studentiem veica par alkohola intoksikāciju. Nedēļu pirms iedzeršanas lietota naktssveces eļļa ļāva organismam ar to tikt galā vieglāk.

Mirdzošai ādai, matiem, nagiem
Par ietekmi uz ādu liecina zinātnisks pētījums, kas veikts Vācijā 2005. gadā ziņo „International Journal of Cosmetic Science”
Pētīja gan vīriešus, gan sievietes, kam bija sausa un raupja āda, bet nebija nekādu ādas slimību. Astoņas nedēļas pētījuma dalībnieki katru dienu lietoja pa trīs naktssveces eļļas kapsulām. Pēc četrām nedēļām, kad bija pirmās izmaiņas, taču tās vēl nebija tik izteiktas kā pēc astoņām nedēļām. Rezultāti bija izteikti. Salīdzinot ar kontrolgrupu ādas raupjums mazinājās par 21.7 %, stingrība uzlabojās par 16.7%, nogurums pret pretestību mazinājās par 14.2%, āda mitrums uzlabojās par  12.9 % mitruma zudumi caur ādu mazinājās par 7.7% elastība uzlabojās par  4.7%.  Pie līdzīgiem rezultātiem nonākuši Korejiešu zinātnieki 2007. gadā veicot pētījumu par grumbu veidošanos – naktssveces eļļa kombinācijā ar piknogenolu, C un  E vitamīnu ievērojami pasargā ādu no ultravioleto staru iedarbības, grumbām un novecošanas.  
Naktssveces eļļa ir izplatīta dažādu ādas kopšanas produktu sastāvdaļa, jo tai piemīt mīkstinošas, antibakteriālas, pretiekaisuma īpašības.  
Ir daudz pētījumu, kas parāda kā iekšķīgi lietota naktssveces eļļa palīdz arī dažādu ādas slimību, piemēram, atopiskā dermatīta un psoriāzes gadījumos.

Sievietas krūtīm un ne tikai
Septiņas no desmit sievietēm savas dzīves laikā ir izjutušas nepatīkamas krūšu sāpes. Daudzām sievietēm diskomforts vai sāpes krūtīs ir pierastas dienās pirms mēnešreizēm.  
 Jau no seniem laikiem sievietes bija pamanījušas, ka naktssveces sēkliņas un eļļa novērš šis problēmas.
 Arī zinātniskie pētījumi to apstiprina. 2003. gadā ASV zinātnieki pētīja naktssveces eļļas iedarbību sievietēm, kas cieta no krūšu sāpēm. Parasti ginekologi šai problēmai mēdz ieteikt gan pretsāpju zāles – nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, gan diētu, kas pirmsmēnešreižu dienās iesaka atturēties no kafijas, šokolādes un tējas, iesaka urīndzenošus līdzekļus vai valkāt īpašus atbalstošus krūšturus. Smagākos gadījumos jau lieto hormonālas vai hormonus ietekmējošas zāles. Tomēr naktssveces eļļa šo problēmu palīdz risināt ļoti dabiskā veidā.
Izrādās, ka lielākai daļai sieviešu, kurām pirms mēnešreizēm sāp krūtis, asinīs ir specifiskas taukskābes dihomogammalinolēnskābes (DGLA) deficīts. Papildinot šo vielu, organisms pats spēj sakārtot savu bioķīmiju un hormonālo regulāciju dabīgā veidā. Savukārt šo vielu mūsu organisms rada no gamma-liolēnskābes, ko satur naktssveces eļļa. Tāpēc tā palīdz organismam visdabīgākajā veidā atrisināt radušos problēmu. Tūskainums un sāpes zūd. Naktssveces eļļa normalizējot taukvielu un sievišķo hormonu darbību, ietekmē ne tikai sievietes krūtis, bet arī pārējo vielmaiņu un sievišķos orgānus. Daudzām sievietēm, tā novērš premenstruālo sindromu vai cikla traucējumus un daudzām atvieglo menopauzes iestāšanos. Sakārtota taukskābju un sievišķo hormonu darbība palielina sievietes auglību. Savukārt grūtniecības laikā jo sevišķi svarīgi noderīga naktssveces eļļa – tā satur ne tikai gama-linolēnskābi, bet 80% linolskābes, kas ir viena no neaizvietojamām taukskābēm.
Zinātnieki atgādina – noteiktu taukskābju trūkums var izraisīt pastiprinātu krūšu epitēlija jūtīgumu uz hormoniem.



Diabētiķiem
Zinātnieki par naktssveces eļļu nes labas ziņas arī diabētiķiem. Proti – tā kavē nepatīkamas diabēta komplikācijas – diabētiskās neiropātijas attīstību. 2011. gada Ēģiptes zinātnieku pētījums liecina – gamma-linolēnskābe palīdz ne tikai pasargāt vai pat atjaunoties diabēta bojātajiem nervu šķiedru mielīna apvalkiem, bet arī, iespējams, ietekmē arī pārējās vielmaiņas sakārtošanos. Zinātnieki izsaka hipotēzes par to, kā tas tieši notiek un atzīst – ir nepieciešami tālāki pētījumi.

Pret novecošanos
Naktssveces eļļa ir arī labs antioksidants un novērš brīvo radikāļu plosīšanos organismā –– pierādījuši Krievijas zinātnieki. Tieši antioksidanta īpašību dēļ naktssveces eļļa samazina vēža riskus un aizkavē novecošanos.
Cilvēkam novecojot, it sevišķi sāk izpausties gamma-linolēnskābes trūkums organismā, jo organisms ir vairāk piesārņots ar transtaukskābēm un dažādām ķīmiskajām pārtikas piedevām, kas neļauj sintezēties uzsūkties gamma-linolēnskābei. Naktssveces eļļa papildina organisma gamma-linolēnskābes krājumus, uzlabojas pašsajūta, jaunāka izskatāsāda, mati, nagi, hormoni un organisma pašatjaunošanās procesi var darboties aktīvāk.
 Pētījumi liecina, ka uztura bagātināšana ar neaizvietojamajām taukskābēm, stimulē kalcija metabolismu, stiprina kaulu veselību un tādejādi ir efektīvs veids, kā mazināt osteoporozes draudus. Gamma-linolēnskābe var palīdzēt mazināt kalcija aizplūdi no organisma un veicināt tā iebūvēšanos kaulos.


Sirds un asinsvadu veselībai
Savukārt Korejas pētnieki atklājuši – naktssveces eļļa astoņu nedēļu laikā ļauj būtiski samazināt holesterīna līmeni asinīs un samazināt arī lieko svaru.
Pakistānā veikts pētījums – noteiktas devas regulāri lietotas naktssveces eļļas var dot tādu pat efektu, kā zāles – antikoagulanti, kuras lieto, lai novērstu trombu veidošanos. Sirds un asinsvadu slimniekiem ar laiku varētu no naktssveces eļļas veidot zāles, kas no ķīmiskajiem preparātiem atšķirtos ne vien ar maigo iedarbību, bet arī mazinātu holesterīna līmeni, darbotos kā antioksidants un labvēlīgi ietekmētu vielmaiņu. Pētījumi šajā jomā turpinās.

Faktu rāmim:
Divgadīgā naktssvece (Oenothera biennis L.) ir 30 – 150 centimetru garš lakstaugs, no jūnija līdz septembrim zied dzelteniem ziediem, kuros ir četras divdaivainas ziedlapiņas un kuri atveras vien vakarā vai apmākušās dienās. Tā ir divgadīgs augs - pirmajā gadā veido vien lapu rozeti pie zemes, nākamajā izdzen stublāju ar ziediem.
. 



Anda Leiškalne

2 komentāri:

  1. Nopirku, ceru uz labu rezultātu . Man ir sausa āda un lūzt mati.

    AtbildētDzēst
  2. Šo komentāru ir noņēmis emuāra administrators.

    AtbildētDzēst