ceturtdiena, 2014. gada 9. janvāris

Dzemdes kakla vēzis un papilomas vīruss



Cilvēka papildomas vīruss un dzemdes kakla vēzis


Cilvēka papilomas vīruss (HPV) ir visbiežāk sastopamā reproduktīvās sistēmas vīruss infekcija. Lielākā daļa seksuāli aktīvu sieviešu un vīriešu dzīves laikā inficējas ar šo infekciju. Inficēšanās pīķis viss augstākais ir īsi pēc dzimumdzīves uzsākšanas.      
Ir vairāki nekā 100 HPV tipi, un lielākā daļa no tiem nerada nekādas problēmas. HPV infekcijas lielākoties ir pašlimitējošas. Neliela infekciju daļa ar īpašiem HPV tipiem saglabājas un var progresēt par vēzi.
Dzemdes kakla vēzis ir biežākā HPV izraisītā slimība. Gandrīz visi dzemdes kakla vēža gadījumi ir saistīti ar HPV infekciju.

Pazīmes un simptomi

Lielākā daļa HPV infekciju neizraisa simptomus vai slimību un ir pašlimitējošas. Tomēr, pastāvīga specifisku HPV tipu infekcija (16. un 18.tips) var rezultēties ar pirmsvēža bojājumiem. Ja šos bojājumus neārstē, tie var progresēt par dzemdes kakla vēzi, bet šī progresēšana parasti notiek daudzu gadu garumā. Dzemdes kakla vēža simptomi parasti parādās vairākus gadus pēc dzemdes kakla vēža attīstības, kad vēzis jau ir novēlotā stadijā:
  • neregulāras mēnešreizes vai vagināla asiņošana pēc dzimumakta;
  • muguras, kāju vai iegurņa sāpes;
  • nogurums, svara samazinājums, apetītes zudums;
  • vienas kājas tūkšana.

Kā HPV infekcijas rezultējas dzemdes kakla vēzī?

Lai gan lielākā daļa HPV infekciju pāriet pašas par sevi un arī lielākā daļa pirms vēža bojājumu sadzīst spontāni, tomēr visām sievietēm pastāv risks, ka HPV infekcija pāriet hroniskā stāvoklī un pirms vēža bojājumi progresē par invazīvu dzemdes kakla vēzi. Paiet apmēram 15 - 20 gadi līdz attīstās dzemdes kakla vēzis sievietēm ar normālu imūnsistēmu, savukārt, ja sievietei ir novājināta imūnsistēma, piemēram, neārstēts HIV, vēzis var attīstīties 5 - 10 gadu laikā.

Riska faktori

  • agrīna dzimumdzīves uzsākšana;
  • liels dzimumpartneru skaits;
  • smēķēšana;
  • imūnsistēmas nomākums.
Dzemdes kakla vēzis ir otrs biežāk sastopamais ļaundabīgais audzējs sievietēm un trešais nozīmīgākais mirstības no vēža iemesls sievietēm. Ir apreķināts, ka katru gadu pasaulē ir vairāk nekā 270 000 nāves gadījumi no dzemdes kakla vēža, 85% no tiem ir jaunattīstības valstīs.
Attīstītajās valstīs ir ieviestas programmas, kas mērķētas uz sieviešu sijājošo atlasi, identificējot pirms vēža bojājumus agrīnās stadijās. Agrīna pirms vēža bojājumu ārstēšanas uzsākšana pasargā 80% gadījumu no dzemdes kakla vēža.
Jaunattīstības valstīs samazinātās skrīninga piekļuves dēļ, slimība tiek diagnosticēta novēloti, kā rezultātā ir arī sliktāka slimības prognoze. Augstos mirstības rādītājus no dzemdes kakla vēža var samazināt ar efektīvu skrīninga programmu un agrīnas ārstēšanas uzsākšanu.

Dzemdes kakla vēža skrīnings

Dzemdes kakla vēža skrīnings ir pirms vēža un vēža gadījumu sijājošā atlase starp sievietēm bez simptomiem. Kad skrīningā tiek atklāti pirms vēža bojājumi, tie ir viegli ārstējami. Skrīnings ļauj atklāt arī vēža gadījumus agrīnā stadijā, kad ārstēšanas efektivitāte ir daudz augstāka.
Skrīnings tiek rekomendēts visām sievietēm vecumā no 30 līdz 49 gadiem vismaz vienu reizi dzīvē, ideālā gadījumā biežāk.

Vakcinācija

Šobrīd ir pieejamas divas vakcīnas pret abiem HPV tipiem: 16 un 18, kas ir cēlonis 70% dzemdes kakla vēža gadījumu. Viena no vakcīnām pasargā arī pret HPV 6. un 11.tipu. Klīniskie pētījumi pierāda, ka abas vakcīnas ir drošas un ļoti efektīvas, lai pasargātu no HPV 16. un 18.tipa. Vislielākā efektivitāte abām vakcīnām ir, ja vakcināciju veic pirms dzimumdzīves uzsākšanas. Vakcīnas neārstē HPV infekciju vai ar HPV saistītās slimības. Dažās valstīs ir uzsākta arī zēnu vakcinācija. Jāatceras, ka HPV vakcinācija neaizstāj dzemdes kakla skrīningu. Valstīs, kurās ir uzsākta HVP vakcinācija, jāturpina arī skrīninga programmas.  
Avots: Pasaules veselības organizācijas mājaslapa.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru